Liseliye 1 günde aşçılık dersi

Liseliye 1 günde aşçılık dersi
Liseliye 1 günde aşçılık dersi

Çocuklar bir günlük eğitimlerinde sebze çorbası, brownie ve risotto yaptılar.

Big Chefs ile Türk Eğitim Derneği'nin ortak projesiyle liseliler 1 günlük aşçılık eğitimi aldı. Çocuklar en çok yüksek maaştan etkilendi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Günümüzün giderek popülerleşen mesleği aşçılıkla, liseli çocuklar da tanışıyor. Big Chefs restoran zincirleri ile Türk Eğitim Derneği’nin ortak projesinde, okullara götürülen “mutfak TIR’la”, çocuklara 1 günlük aşçılık eğitimi veriliyor. Eğitim kapsamında çocuklar “sebze çorbası, ekmek, cevizli brownie, risotto” yapıyor. Big Chefs restoranlarının sahibi Gamze Cizreli, çocukların en çok aşçıların aldıkları maaşlar karşısında şaşırdığını ve mesleğe sıcak yaklaştığını belirtiyor. Cizreli, mesleğin geleceği açısından da umutlu. Türkiye ’de yüzde 100 büyüyen hiçbir sektör bulunmadığını belirten Cizreli, “Bu meslekte aç kalınmaz. Maaşlar da 2 bin TL’den başlıyor. 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. CEO’dan çok alan aşçılar var” diye konuşuyor.
Türk Eğitim Derneği ve Big Chefs restoranlarının ortak projesi “Geleceğim Parlak, Kariyerim Mutfak”, farklı bir konseptle okulların kapısını çalıyor. Man Kamyon ve İnoksan Mutfak’ın desteğiyle hazırlanan tır mutfakla, okullarda aşçılık eğitimi veriliyor. Bugüne kadar 4 ilde yaklaşık 60 çocuğa 1 günlük aşçılık eğitimi verdiklerini belirten Cizreli, “Çünkü artık toplum aşçıları keşfediyor. Aşçılar, bir film starı gibi ilgi görüyor” diye konuşuyor.
Proje kapsamında gelecek yıl Batman, Elazığ, Antep, Malatya, Antakya, Kayseri, Konya Ereğlisi ve Ege’ye de açılacaklarını ifade eden Cizreli “9-10 ve 11. sınıf öğrencilerine eğitim veriyoruz. Her ilde 3 çocuğa da kendi mutfaklarımızda staj imkânı sağlayacağız” diyor. Cizreli, “Biz okullardan mutfağı seven çocukların bu eğitime yönlendirilmesini istedik. Gelen çocukların da dörtte üçü çok sevdi” diyor. Cizreli, “Maaşları duyunca, çoğu ‘vav’ tepkisini gösteriyor” dediğini söylüyor.

Bu sektörde işsiz kalınmaz
Bir de merak edip, sektördeki maaşları soruyorlar. “Bu sektörde kimse işsiz kalmaz” diyerek sözlerine başlayan Cizreli, pek çok kişi için şaşırtıcı rakamlar veriyor. Cizreli, “Bu sektörde kimse işsiz kalmaz. Her yıl yüzde 100 büyüyen başka bir sektör yok. En az alan aşçı 2 bin TL kazanıyor. Rakamlar 40-50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bir CEO kadar, hatta daha çok kazanan mutfak koordinatörleri var” derken Türkiye’nin ise 7 milyar dolarda kaldığını söylüyor.

bigPara.com