Listeye girmeyen yandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, piyasada faaliyet sürdüren ve 20 Aralık'a kadar lisans başvurusu yapan tüm akaryakıt bayilerinin illere göre tasnifini yaparak...

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, piyasada faaliyet sürdüren ve 20 Aralık'a kadar lisans başvurusu yapan tüm akaryakıt bayilerinin illere göre tasnifini yaparak liste halinde
İçişleri Bakanlığı'na bildirdiklerini ve bakanlıktan lisans başvurusu yapmayan bayilerin faaliyetlerinin durdurulmasını talep ettiklerini açıkladı. Yusuf Günay, şunları söyledi:
"Petrol Piyasası Kanunu'nda, Kanun yürürlüğe girdiği tarihte fiilen piyasada faaliyette bulunanların lisans almak için son başvuru tarihi olarak 20 Aralık 2004 belirlendi. Biz de bu tarihe kadar EPDK'ya lisans başvurusu yapan akaryakıt istasyonlarının listesini çıkardık. İçişleri Bakanlığı'na yazdığımız yazıda kanunda EPDK'ya süresinde başvurmayan işletmelerin faaliyetlerinin durdurulacağı ve daha önce verilen hak, izin ve yetki doğurucu kararın hükümsüz hale geleceğinin düzenlendiğini belirttik. Bu çerçevede bakanlıktan ilettiğimiz listede yer almayan veya süresinde kurumumuza bayilik lisansı başvurusu yaptığını ibraz edemeyen akaryakıt istasyonlarının faaliyetlerinin durdurulmasını talep ettik."
Aynı listeyi dağıtım şirketlerine de ilettiklerini aktaran Günay, dağıtım şirketlerine de bu listede yer almayan ya da başvuru yaptığını ibra etmeyen bayilere akaryakıt ikmali yapamayacaklarını bildirdiklerini açıkladı.
Bugüne kadar EPDK'ya 13 bin 500 lisans başvurusu yapıldığını, tüm evrakların giriş, tasnif ve dosyaların incelemesini tamamladıklarını söyleyen EPDK Başkanı, eksikleri bulunan başvuru sahiplerine evraklarını tamamlamaları için yazı yazdıklarını bildirdi.
İhale 15 Şubat'ta
Günay, lisans başvurusu yapanların en kısa sürede eksik evraklarını tamamlamaları halinde kanunen lisanssız faaliyet yürütmenin yasaklandığı 20 Mart 2005 tarihine kadar lisanslarını alacaklarını ifade etti. EPDK'ya 60'a yakın dağıtım şirketinin lisans başvurusu yaptığını kaydeden Günay, bine yakın akaryakıt bayiine, 10 dağıtım şirketine ve 25 taşıma şirketine lisans verdiklerini söyledi. 24 Ocak'a kadar ulusal marker ihalesi için yeterlilik başvurularının yapılacağını hatırlatan Günay, 15 Şubat'ta ihaleyi gerçekleştireceklerini açıkladı.