Logo arayışına da istatistik tuttu!

Logo arayışına da istatistik tuttu!
Logo arayışına da istatistik tuttu!

TÜİK Başkanı Birol Aydemir Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı kadar şanslı olamadı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 'Resmi İstatistik' programı için düzenlediği logo tasarım yarışması bir kere daha hayal kırıklığıyla sonuçlandı. İlk kez Aralık 2011'de açılan yarışma hiç bir çalışma...
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ‘ Resmi İstatistik’ programı için düzenlediği logo tasarım yarışması bir kere daha hayal kırıklığıyla sonuçlandı. İlk kez Aralık 2011’de açılan yarışma hiç bir çalışma beğenilmediği için 8 Mart 2012’de 16 Nisan’a kadar uzatıldı. 16 Nisan’da başvurular alındı ancak yine başarılı bir çalışma bulunamadığı için dün yarışmanın sonlandığı açıklandı. Türk Lirası logosu için yarışma açan ve kazanan bir çalışma bulan Merkez Bankası kadar şanslı olamayan TÜİK bundan sonra işi profesyonellere devredecek.
Türkiye İstatistik Kurumu, Türk istatistik sisteminin geliştirilmesi ve daha iyi koordine edilebilmesi amacıyla 2005 yılında çıkarılan 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile ulusal istatistiklerin üretiminde ve dağıtımında çok yıllı programlama sürecine başlayarak Resmi İstatistik Programını oluşturdu. Resmi istatistiklere ilişkin kamuoyunda farkındalık yaratmayı sağlamak amacıyla “Resmi İstatistik Logo Tasarım Yarışması” 15 Mart 2011 tarihinde düzenlenmişti.
Başvurular alınmaya başlandı, marta gelindiğinde TÜİK’ten yine açıklama geldi. Resmi istatistiklere ilişkin kamuoyunda farkındalık yaratmayı sağlamak amacıyla başvuruların 13 Ocak’ta bittiği hatırlatıldı ancak kurum temsilcileri ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden oluşturulan seçici kurulun 27 Şubat’ta yaptığı değerlendirmede dereceye layık eser bulunamadığı belirtildi. Ancak bu kez kurul bir şans daha verdi ve yarışma 16 Nisan’a kadar uzatıldı. Yeniden başvurular toplanmada başlandı. Bu süreç dün sona erdi ve Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda dereceye layık eser bulunamadığı açıklandı.
TÜİK’in verdiği bilgiye göre artık yarışma süreci kapandı. İş TÜİK tarafından profesyonel insanlara bırakılacak ve Resmi İstatistik programının logosunu işin uzmanları yapacak.

bigPara.com