Lojistikte hedef büyüdü

DHL Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Michel Akavi, Avrupa Birliği (AB) süreci ile birlikte Türkiye'de lojistik ve taşımacılık sektörünün yüzde 15-25 arasında ek bir büyüme yaşayacağını tahmin ettiklerini belirtti.

İSTANBUL - DHL Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Michel Akavi, Avrupa Birliği (AB) süreci ile birlikte Türkiye'de lojistik ve taşımacılık sektörünün yüzde 15-25 arasında ek bir büyüme yaşayacağını tahmin ettiklerini belirtti. AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerin başlamasıyla Türkiye'nin hem bu ülkelerle ticaretinin artması hem de yabancı sermaye akışının hızlanmasının beklendiğini anlatan Akavi, şu görüşleri dile getirdi: "Özellikle Türkiye'de üretim yapıp daha sonra bu malları ihraç eden yabancı sermayeli şirketlerin sayısında bir artış söz konusu olacaktır. Şu ana kadar beklemede olan küçük ve orta ölçekli yabancı şirketlerin de Türkiye'de üretim amaçlı yatırım yapması bu süreç içerisinde önemli oranda gerçekleşecektir. Ayrıca Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki köprü konumunu güçlendirecek ve bu bölgelerarasındaki ticarette de etkin rol üstlenecektir. Artan uluslararası ticaret ve bütün bu gelişmeler doğrultusunda büyüyecek olan ülke ekonomisi ile birlikte Türkiye'de lojistik ve taşımacılık sektöründe patlama yaşanması söz konusu olacaktır. Şirket olarak AB tam üyelik müzakere süreci ile birlikte sektörün yüzde 15-25 arasında ek bir büyüme yaşayacağını tahmin etmekteyiz."
Yeni destek projesi
DHL olarak Türkiye'nin AB'ye girmesi sürecinde lobi çalışmalarına destek vermek amacıyla iki yıl süre ile 'Türkiye'nin AB'ye girmesini destekleyin' projesi ile 7'den 70'e tüm Türk halkının düşüncelerini Avrupa Birliği Komisyon üyelerine ilettiklerini anımsatan Michel Akavi, "Bundan sonraki dönemde de sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesi konusunda bir projeyi hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bundan sonraki müzakere süreci Türkiye için fırsatlarla dolu olacak. Bunların en iyi şekilde değerlendirilmesini diliyoruz" açıklamasını yaptı.