Lojistikten turizmciliğe

Lojistik sektöründe 36 yıldır faaliyet gösteren Türksped'in kurucusu Mehmet Pir'in tarih merakı, hem yıkılmakta olan 200 yıllık bir konağı hayata döndürdü hem de Türksped'i turizmle tanıştırdı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Lojistik sektöründe 36 yıldır faaliyet gösteren Türksped'in kurucusu Mehmet Pir'in tarih merakı, hem yıkılmakta olan 200 yıllık bir konağı hayata döndürdü hem de Türksped'i turizmle tanıştırdı. Kuvayı Milliyeci Mehmet Ali Ağa'nın Datça'daki konağını yıkılmaya yüz tutmuş bir haldeyken satın alan ve restore eden Pir ailesinin mayıs ayında resmen açacağı otel, ABD'li ve İngiliz turistlerin gözdesi haline geldi. İçinde bir kütüphane de bulunan ve özellikle felsefe, resim ve tarih meraklılarının şimdiden yaz sezonu için odaları doldurduğu otelin iki yıllık restorasyonunda 80 taş ve ahşap ustası çalışmış. Yörede yaşayanların anlattığı 'sözlü tarih'le de şekillenen otelin odalarında eski konak ağırlama kültürü yaşatılıyor. Türksped, önümüzdeki günlerde konağın tarihiyle ilgili de bir kitap yayımlamaya hazırlanıyor.
Her odada farklı bir tarihin yaşatıldığını söyleyen Türksped Yönetim Kurulu üyesi Sena Pir, "Konak odalarında 200 yıl öncesinin havası korundu. İlk restorasyona başladığımızda baş odanın kapısında 'Yedi Uyurlar' efsanesinin isimleri yazıyordu. Biz de bundan esinlenerek odalara o isimleri verdik. Özellikle banyo ve tuvaletler müşterilerin çok hoşuna gidecek. Çünkü eski kurnalardan kalem işlerine kadar ilginç detaylar korundu" diye konuştu.
Yazlık nüfus 30 bin
Önce konak, ardından tütün deposu ve son olarak ahır şeklinde kullanılan Mehmet Ali Ağa Konağı'na Pir ailesinin ilgisi ise 10 yıldır tatillerini Datça'da geçirmelerinden ve baba Mehmet Pir'in denizcilik vasfından da kaynaklanıyor. Mehmet Pir'in özellikle Osmanlı tarihi konusunda araştırma yaptığını, koleksiyoner olduğunu aktaran Sena Pir, "Biz yıllardar tatil için bölgeye geliyoruz. Ancak babam tekneyle 60'lı yıllarda Datça'ya çok gelmiş. Konağı da görünce hemen satın aldı ve restore ettirdik" dedi.
Bölgenin deniz bağlantısının da turizm için çok önemli olduğuna değinen Pir, şunları söyledi:
"Datça, Yunan Adaları'na çok yakın. Simi, Rodos ve Kos Adası'na giden yatların buraya da uğraması için çalışma yaptık. Ayrıca marinalarla bağlantıya geçtik. Bu da hem konağın hem de bölgenin turistik kapasitesini artıracak. Datça'nın kışlık nüfusu 9 bin, yaz aylarında bu rakam 30 bine yükseliyor. Ama Yunan Adaları'na gelen turist sayısı bunun 50 katı. Bizim konaktan sonra ise yatırımcıların da bölgeye ilgisi arttı."
Günlük oda fiyatının 170 avrodan başladığı konakta ABD'lilerin ilgi gösterdiği yemek kültürünü yansıtan ayrıntılara dikkat edilmiş. Pir, konağı resim ve felsefe gibi alanlarda etkinliklerin düzenlendiği bir yaşam merkezi haline de getireceklerini anlattı.