Lojman satışında sil baştan

Türkiye Ticaret Merkezi olarak satışa sunulan TBMM Lojmanlarında, çok katlı iki bloktan sonra villaların da yeniden konuta dönüştürülmesi gündemde.

ANKARA - Türkiye Ticaret Merkezi olarak satışa sunulan TBMM Lojmanlarında, çok katlı iki bloktan sonra villaların da yeniden konuta dönüştürülmesi gündemde. Bütün işyerlerinin bir yıl içinde satılarak Türkiye'nin en büyük ticaret merkezinin faaliyete geçirilmesi projesi, aradan geçen yaklaşık 2 yıllık sürede istenen başarı sağlanamadığı için rafa kalkacak görünüyor. Satışlarda istenen başarının sağlanamaması üzerine, önce projede ofis olarak düzenlenen çok katlı 2 blok, tekrar konuta dönüştürülerek 25.8 milyon dolara satıldı. Başlangıçtan bu yana sadece yedisi alıcı bulan 400 villanın da tekrar konut olarak satışı için araştırma yapılıyor.
Öte yandan TBMM Lojmanlarında şu ana kadar 20'si villa ve daire olmak üzere toplam 37 parça satış yapıldı.
Villaların showroom'lara, çok katlı bloklardaki dairelerin de ofislere dönüştürüldüğü proje çerçevesinde, 2 bloktaki 177 daireden sadece 13'ü, villalardan 7'si, yiyecek ve içecek çarşısında yer alan 17 dükkânla toplam 37 işyeri satışı gerçekleşti. Çok büyük bölümü taksitlendirilerek yapılan bu işyerlerindeki toplam satış tutarı ise 8.4 milyon dolar civarında kaldı.
Araştırma yapılıyor
Bu arada, çok katlı iki blokun tekrar konut olarak satışından sonra projeyi koordine eden Emek İnşaat'ın, villaların da tekrar konuta dönüştürülerek satılması konusunda araştırma yaptığı öğrenildi. Yapılacak araştırma sonucunda, villaların nasıl değerlendirileceği konusunda bir karara varılacak. Villaların tekrar konut olarak satışı yönünde bir görüş benimsenirse, şu ana kadar sadece 7'si satılabilen 400 villa, bu defa konut olarak satışa sunulacak. Bu durumda, TBMM Lojmanlarının Türkiye Ticaret Merkezi'ne dönüştürülme projesi de tümüyle ortadan kalkmış olacak.