Lojmanlar 'akıllanıyor'

Maliye tarafından Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devri kararlaştırılan TBMM Lojmanları, 'akıllı konaklara' dönüşüyor.

ANKARA - Maliye tarafından Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devri kararlaştırılan TBMM Lojmanları, 'akıllı konaklara' dönüşüyor. Maliye ve TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2003'te Türkiye Ticaret Merkezi adı altında mağaza ve ofis olarak satışa sunulan TBMM lojmanlarının, bir protokolle TOKİ'ye devri öngörüldü. Devir işlemlerinin bir ay içinde tamamlanacağı belirtildi. Ardından, TOKİ kısa sürede satışı yönelik projeleri uygulamaya koyacak. Önce 177 dairenin bulunduğu çok katlı iki blok, satışa çıkarılacak.
Ardından 400 villanın değerlendirilmesine geçilecek. TOKİ, villaları yıkarak, İstanbul'da My World, Şehribahçe ve Ataköy Konakları'nda olduğu gibi hasılat paylaşımı yoluyla modern konak inşa ettirecek.
Altı ile sekiz kat düşünülen ve her tür donanımı ile 'akıllı ev' özelliği taşıyacak konaklarda, her katta iki daire olacak. Son derece modern bir site şeklinde dizayn edilecek olan Konaklar, diğer mega projelerde olduğu gibi inşaatın başlamasıyla birlikte satışa çıkarılacak.
TOKİ, akıllı konaklara yönelik proje işlemlerini 4-5 ayda tamamlayacak. Ardından da hızlı şekilde inşaata başlanacak. Proje, 1.5 ile iki yılda tamamlanacak.
Daire ve villa alanlar ne olacak?
TOKİ, Türkiye Ticaret Merkezi adı altında mağaza ve showroom olarak düzenlenen villaları alanlarla da tek tek görüşecek. Villa sahiplerine, burayı geri alma önerisi götürecek olan idare, karşı taraf ile anlaşma sağlayamazsa, buraları kamulaştırma yoluna gidecek.