Lokomotif sektörler turizm, yazılım, ilaç

Rekabet Kongresi 2006'nın sonuç bildirgesinde, Türkiye'de ekonomik etkisi ve rekabet gücü şu an için en yüksek olan turizm, yazılım, ilaç, el sanatları, kimya, giyim-ayakkabı, otomotiv, gıda-içecek, demir-çelik, gemi inşa ve cam sektörlerinin...

İSTANBUL - Rekabet Kongresi 2006'nın sonuç bildirgesinde, Türkiye'de ekonomik etkisi ve rekabet gücü şu an için en yüksek olan turizm, yazılım, ilaç, el sanatları, kimya, giyim-ayakkabı, otomotiv, gıda-içecek, demir-çelik, gemi inşa ve cam sektörlerinin lokomotif sektörler olabileceği açıklandı. Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Rekabet Kongresi 2006'nın sonuç bildirgesi açıklandı.
Bildirgede, inovasyonun rekabet gücünü belirleyen bir unsur olarak özellikle dikkate alınması gerektiği vurgulandı. Dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin değiştiği, OPEC ülkelerinin güç kazandığı, Ortadoğu coğrafyasında hareketliliğin devam ettiği belirtilen bildirgede, AB'nin genişleme sürecini sorguladığına, dünyada hızlı hareketliliğin olduğuna dikkat çekildi.
Beş İstanbul daha yaratılmalı
Sonuç bildirgesinde Türkiye'yle ilgili olarak şunlara değinildi: "Türkiye toplam ihracat hacmini 250 milyar dolara çıkarmalıdır. 2005 yılı rakamlarıyla kişi başına düşen 1083 dolar ihracat miktarını Tayland ve ABD
arasındaki bir noktaya oturtabilmelidir. Türkiye'de ekonomik etkisi ve rekabet gücü şu an için en yüksek olan turizm, yazılım, ilaç, el sanatları, kimya, giyim-ayakkabı, otomotiv, gıda-içecek, demir-çelik, gemi inşa ve cam lokomotif sektörler olabilir." Sonuç bildirgesinde İstanbul gibi beş adet daha büyüme platformu yaratılması gerektiği de kaydedildi.