Londra'daki 'bomba' haberi dünya borsalarını salladı

Britanya polisinin çok sayıdaki uçağın, yolcuların el bagajlarında taşınan patlayıcılarla Londra'dan ABD'ye uçarken infilak ettirilerek gerçekleştirilmesi planlanan büyük bir terör eylemini ortaya çıkarması ve bunun ardından Londra çıkışlı birçok uçuşun iptali dünya borsalarını sarstı.

İSTANBUL - Britanya polisinin çok sayıdaki uçağın, yolcuların el bagajlarında taşınan patlayıcılarla Londra'dan ABD'ye uçarken infilak ettirilerek gerçekleştirilmesi planlanan büyük bir terör eylemini ortaya çıkarması ve bunun ardından Londra çıkışlı birçok uçuşun iptali dünya borsalarını sarstı.
Olay piyasalar tarafından terör eylemlerinin yeniden başlayacağı şeklinde algılanınca dünya borsalarında satışlar yoğunlaştı. Terör eylemi girişiminin ortaya çıkarıldığının açıklanmasının ardından Londra Borsası'nda FTSE 100 Endeksi yüzde 1.7, Avrupa'nın endeksi olan FTSE Eurotop yüzde 1.56, Fransa'da CAC-40 ise yüzde 1.59 geriledi. Almanya'dan DAX ise yüzde 2.6 kayıpla Avrupa'da terör haberinden en çok etkilenen borsa oldu. Gelişmekte olan ülke borsalarından Brezilya Bovespa'da düşüş yüzde 0.28 olurken, Arjantin Borsası Merval yüzde 0.30 geriledi. ABD borsaları ise olaylar gerçekleştiği sıra kapalıydı.
'Korku zamanla geçecek'
Dünya borsalarındaki düşüş en çok havayolu ve turizm şirketlerinin hisselerini etkiledi. Birçok seferi iptal edilen İngiliz havayolu şirketi British Airways'in hisseleri yüde 4.1 değer kaybetti. Yine İngiltere'nin önemli havayolu şirketlerinden Ryaniar hisselerinin değeri yüzde 4 düştü. Alman Lufthansa hisseleri de düşüşten payını aldı. Lufthansa hisseleri yüzde 4.5 değer yitirirken, İngiltere'deki tüm havaalanlarının işletmecisi olan British Airport Authority'i alan İspanyol şirketi Ferrovial'in hisseleri de yüzde 1.9 kan kaybetti. Air France-KLM de Avrupa'da hisseleri en fazla düşen şirketler arasında yer aldı. Ayrıntılar belli oluncaya kadar hisselerdeki düşüşün süreceğini belirten uzmanlar, "Korku zamanla geçecek" dedi.