Londra'nın İSKİ'si 15 milyar dolar etti

İngiltere'nin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water'ı satın almak için verilen savaşı Avustralyalı Macquarie Bank'ın öncülüğündeki bir konsorsiyum kazandı.

İSTANBUL - İngiltere'nin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water'ı satın almak için verilen savaşı Avustralyalı Macquarie Bank'ın öncülüğündeki bir konsorsiyum kazandı. Grup, verdiği 15 milyar dolar teklifle, yarışı en büyük rakibi Katar Yatırım'ın önünde tamamladı. Thames, İzmit Yuvacık Barajı'nın da yapımcısı ve işletmecisi. Grup Türkiye'de, Yuvacık Projesi'nde fiyatları şişirdiği için eleştirilmiş ve konsorsiyum ortağı Türk şirketi yöneticileri, İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin bazı çalışanları da açılan davada hapse mahkûm olmuştu.
Thames Water'ın daha önceki sahibi Alman RWE, Macquarie Bank ve diğer yatırımcıların Thames Water'ın, 3.2 milyar dolar borcu ile alma konusunda anlaştıklarını açıkladı. Thames Water'ın satışı, RWE'nin en büyük rakibi E.ON gibi elektrik ve gaz işinde yoğunlaşma stratejisinin bir parçası olarak gerçekleşti.