Londra'ya giren Tike, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da 24 restoran açıyor

Londra'ya giren Tike, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da 24 restoran açıyor
Londra'ya giren Tike, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da 24 restoran açıyor

Mehmet Ali Burduroğlu, Tike?nin önümüzdeki günlerde Londra?nın finans ve turizm merkezi ?City?de açılacağını söyledi. Burdurluoğlu ?Yurtdışında ilk restoranı Atina?da açtık? dedi.

Tike'nin ortaklarından Mehmet Ali Burduroğlu Kuzey Afrika ve Ortadoğu'yu kapsayan bölgede 10 yılda 24 restoran açmayı ve 30 milyon dolar ciro yapmayı hedeflediklerini açıkladı. İlk restoranlar Dubai, Katar ve Cidde'de açılacak
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Yurtdışındaki ilk temsilciliğini 2004 yılında Atina’da açan Tike, restoran zincirini şimdi de Londra, Girne, Kiev ve Ortadoğu’ya genişletiyor. Tike’nin ortaklarından Mehmet Ali Burduroğlu, Dubai, Katar ve Suudi Arabistan öncelikli olmak üzere, tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgede yeni yatırımlar yaptıklarını ve gelecek 10 yıl içinde bölgede 24 restoran açmayı ve toplam 30 milyon dolar ciro yapmayı hedeflediklerini  açıkladı.
Bölgedeki master franchise anlaşmasını Suudi Arabistanlı Naghi Grup ile yapan Tike, bölge ülkelerindeki ilk restoranlarını Dubai, Katar ve Cidde’de açacak.

Naghi Grup ile birlikte
1911 yılından itibaren Suudi Arabistan ve Ortadoğu’da perakende, finans, otomotiv ve lojistik, gıda, katering, üretim sanayi sektörlerinde faaliyet gösterdiği belirtilen Naghi Grup’un bölgenin en büyük ve güçlü gruplarından biri olarak, BMW, Hyundai, Loreal, Benckiser gibi, alanlarında dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla işbirliği içinde olduğu kaydedildi.

Kiev’de ilgi gördü
1998 yılında İstanbul Levent’te açtığı ilk restoranı ile geleneksel Türk aile içi sofra ve mutfak kültürünü restoran ortamına taşıyan Tike, Türkiye’de halen 18 restoranı ile hizmet veriyor. Tike’lerin 10 tanesi İstanbul’da, üçü Ankara’da, ikisi İzmir’de, Bursa ve Bodrum’da da birer tane tike var. Bu restoranların sekiz tanesi bizim 10 tanesi franchise. Fakat cironun 60’ı bizim ortaklığın işlettiği restoranlardan elde ediliyor.
Mehmet Ali Burduroğlu, Tike’nin misyonunun, “Geleneksel aile içi sofra ve mutfak kültürünü, evimizdeki gibi eksiksiz olarak restoranlarımızda sunmak” olduğunu ifade ederek, Tike’nin 10. kuruluş yılının sonunda Ukrayna’nın Başkenti Kiev’e, Türk mutfağına yakışır güzellikte ve kalitede bir mekân açtığını söyledi.
Burduroğlu, Kiev’in en ünlü caddelerinden biri olan Sagaydashnaya üzerinde açılan restoranın, üç büyük salonu ve 150 kişilik kapasitesi ile Akdeniz mutfağından eşsiz tatlarını, Tike’ye özgü hizmet anlayışı ve misafirperverliğiyle konuklarına sunduğunu belirtti. Burduroğlu, Tikelerin dünyada ‘Akdeniz usulü ızgara ve bar’ olarak açıldığı bilgisini de verdi. Burduroğlu, Tike’nin restoran işletmeciliği, finans ve  eğlence dünyasında çok önemli bir yeri olan Londra’da çok yakında misafirlerini ağırlamaya başlayacağını kaydetti. Londra’nın finans ve turizm merkezlerinden ‘City’ olarak anılan bölgesinde açılacağını söyleyen Burduroğlu, “Tike restoran, meydana bakan salon ve terası ile öğlen yemeği, akşam yemeği ve iş yemeklerinde misafirlerine birbirinden lezzetli yemek alternatifler sunacak” dedi.
Burduroğlu, franchise ortakları tarafından yönetilecek restorana Türkiye’den giden mutfak şefleriyle eğitim ve denetim desteği de verileceğini sözlerine ekledi.

Müşteriye kupon veriyor
Tike’de müşteri mennuniyetine çok önem verdiklerini belirten Burduroğlu şunları söyledi:
“Misafirlerimizin yorumları direkt bana gelir. Olumsuz şikâyeti olanlara, biz direkt para iadesi yapıyoruz. Ya da kupon yollarız ileride harcasın diye. Mennuniyetsizliğe mutlaka çözüm üretiyoruz. Her yoruma mutlaka ben yanıt yazıyorum. Misafirler öneri ya da eleştirilerini boş kutuya attığını sanıyor ama hepsini tek tek değerlendiriyorum. Tike’de hata yapabiliriz ama hatayı düzeltmezsek bizi mutlaka cezalandırın diyoruz. Türkiye aslında hala dışarıda yemek yeme kültürünü tam oturtamadı.”

‘Oğlanı 30 içli köfte ile uğurladık’
Aslen Adanalı fakat uzun süre ABD’de yaşamış bir işadamı Mehmet Ali Burduroğlu. Tike’nin patronu yemek yeme keyfini şöyle anlatıyor: “Adana’da o kadar güzel yerdi ki öğlen yemek yerdik, ‘akşam ne yiyeceğiz’ derdik. Adana’da şirketlerde aşçı vardır. İstanbul gibi dışarıda yemek alternatifi pek azdı. Bu nedenle evlerde yerdik. Biz, bu evlerdeki yemekleri aldık İstanbul’a getirdik. Biraz daha konvansiyonel ve modern sunumla renklendirdik. Ben ABD’de okurken çiğ köfte gelirdi. Oğluma bakıyorum ABD’de doğmuş Adana ile alakası yok, giderken, 30 tane içli köfte, 1 kilo bulgurla yolladık çocuğu. Yemek yeme keyfi genlere işlemiş.”