'Lübnan, Türk Telekom'u etkilemez'

Türk Telekom Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Oger Telekom ve Hariri ailesinin Lübnan'da faaliyeti bulunmadığını belirterek, ülkenin içinde bulunduğu savaş halinden Türk Telekom'un (TT) etkilenmeyeceğini söyledi.

ANKARA - Türk Telekom Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Oger Telekom ve Hariri ailesinin Lübnan'da faaliyeti bulunmadığını belirterek, ülkenin içinde bulunduğu savaş halinden Türk Telekom'un (TT) etkilenmeyeceğini söyledi.
Doany, ayrıca yüzde 55'i Lübnanlı Hariri ailesinin sahip olduğu Oger Telecom'a satılan Türk Telekom'un yönetim birimlerinin İstanbul'a taşınacağını belirtti. TT Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, düzenlediği basın toplantısında Türk Telekom'un yeni organizasyon yapısı hakkında bilgi verdi. İstanbul'a TT'nin sadece yönetim birimlerinin taşınacağını, operasyon merkezinin ise Ankara'da kalacağını ifade eden Doany, yeni yapılanma sırasında il müdürlerinde bir değişikliğe gitmediklerini kaydetti.
10 bin kişi kamuya geçti
Yeni yapılanmaya göre, TT'nin icra kurulunda Paul Doany dışında Metin Ercan ve Emin Başer yer aldı. Genel müdür yardımcılıkları ise aynı zamanda CEO pozisyonundaki Doany'ye bağlandı.
Doany, 3 bin 814 çalışanın yeni yönetimle birinci tip sözleşme imzalayarak, 9 bin 702 çalışanın ikinci tip sözleşme imzalayarak kurumda kalmayı kabul ettiğini, 10 bin 740 çalışanın kamuya geçme hakkını kullandığını anlattı.
Doany, personelle sözleşme imzalarken çalışma yerlerinin değiştirilmeyeceği garantisi de verdiklerini vurgulayarak, hiçbir çalışanı rızası dışında İstanbul'a götürmeyeceklerini, İstanbul'daki personel ihtiyacının öncelikle kurum içinden karşılanacağını, bu yeterli olmazsa dışarıdan eleman alınacağını ifade etti.
İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarının Telekom'u etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soru üzerine Doany, Oger Telekom'un Lübnan'da gelir getirici herhangi bir faaliyeti bulunmadığını, Hariri ailesinin de herhangi bir faaliyeti olmadığını, dolayısıyla TT'nin bu gelişmelerden etkilenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Doany'nin verdiği bilgiye göre, İstanbul'a taşınacak bölümlerde faaliyet gösteren Telekom çalışanları bir süre Ankara'da çalışmaya devam edecek, sonra bu çalışanların tümü için yeni görevlendirme yapılacak. Ankara'dan İstanbul'a taşınacak Telekom çalışanlarına şirket tarafından kira ve taşınma desteği sağlanacak.
Avea sözleşme bekliyor
Bu arada, Telekom'un bu hafta yapılan genel kurulunda Telecom Italia'nın Avea'da sahip olduğu yüzde 40.5 dolayındaki hissenin satın alınması kabul edilmişti. Hazine, hisselerin satın alınması konusunda daha önce olumlu görüş bildirmişti.
Avea'nın yüzde 40.5'i TT'ye, yüzde 40.5'i Telecom Italia'ya ve yüzde 19'u İş Bankası'na ait bulunuyor. Doany, konuya ilişkin sözleşmenin kısa zamanda imzalanacağını umut ettiğini söyledi. Satış işlemi ile ilgili olarak bazı yasal yükümlülüklerinin bulunduğunu anımsatan Doany, "Rekabet ve Telekomünikasyon Kurulu'na bildirmemiz lazım" dedi. Telecom Italia'nın Avea'daki hissesinin değerinin 500 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.