Lübnan'dan kaçan para Türkiye'de

İsrail-Lübnan çatışmasının, Ortadoğu'daki bir türlü giderilemeyen güvenlik kaygılarının önemini artırmasıyla, önümüzdeki yıllarda Türkiye Körfez'den giderek daha çok petrodolar (petrolden elde edilen para) çekmeye aday görünüyor.

LONDRA - İsrail-Lübnan çatışmasının, Ortadoğu'daki bir türlü giderilemeyen güvenlik kaygılarının önemini artırmasıyla, önümüzdeki yıllarda Türkiye Körfez'den giderek daha çok petrodolar (petrolden elde edilen para) çekmeye aday görünüyor. Bu sürecin zaten bir süre önce başladığını söyleyen analistler, İsrail-Lübnan çatışmalarının bunu hızlandırabileceğini söylüyor.
Ortadoğu'dan gelen paranın YTL'nin 17 Temmuz'dan bu yana yüzde 6 değerlenmesine yardım etmiş olabileceğini belirten Bank Austria CA-IB ekonomisti Simon Quijano-Evans, "Türkiye muhtemelen Ortadoğu'dan gelen akışın yurtdışına aktarılacağı ilk yer. Nakit için geçici bir güvenli liman olarak görülüyor. Zaten geçen yıl Türkiye'ye fazlasıyla akış oldu ve yoğunlukla Ortadoğu'dan Türkiye'ye kaydı" yorumunda bulundu.
Akışın izini sürmek ise, Körfez yatırımcılarının Lübnan'ın çaresiz olduğu zamanda, ülkeden ayrılıyor izlenimi yaratmaktan kaçınması nedeniyle oldukça güç. Ayrıca Lübnan'daki paranın büyük bölümü gayrimenkule bağlı ve kolayca likide çevrilemeyecek durumda.
'Ortadoğu'dan büyük iştah var'
Credit Suisse Türkiye Danışma Kurulu Başkanı Uğur Bayar, ise şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'ye ilgi arttı. Türkiye'ye Ortadoğu'dan daha büyük iştah var. Her türlü şeye bakıyorlar; finans, bankacılık, gayrimenkul. Açıkça Türkiye'yi yeni bir alternatif olarak görüyorlar... Bu sürecin son bir-iki ay içinde yoğunlaştığını söyleyebilirim."
Körfez Arap yatırımcıları sadece bu yıl Lübnan'da gayrimenkule 1 milyar dolar yatırdılar ve 2006 yılında turizmden 2 milyar dolar kazanmayı bekleyen ülkenin yıllık ziyaretçi sayısının yarısını oluşturdular.
Buna karşın Ortadoğu para yöneticileri ise, Türkiye'ye akacak nakdin Lübnan'dan çekilecek para olmadığını belirtiyor. Para eğer Beyrut'tan çıkarsa, Körfez yatırımcılarının alışkın oldukları Ürdün veya Mısır'a gider.