Lübnanlı turist dizi aşkına Türkiye'ye akın ediyor

Lübnanlı turist dizi aşkına Türkiye'ye akın ediyor
Lübnanlı turist dizi aşkına Türkiye'ye akın ediyor

Bir dönem Kanal D?de gösterilen, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden?in paylaştığı ?Gümüş? dizisi Lübnan?da büyük ilgi görüyor.

Türk dizilerinin çekildiği yerleri merak eden Lübnanlılar Türk Büyükelçiliği'nin kapısında adeta kuyruğa girdi. Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, yaz aylarında her gün Türkiye'ye gitmek isteyenlere 800-900 vize verildiğini söyledi

BEYRUT - Arap dünyasındaki Türk dizisi çılgınlığı Lübnan’a sıçrayınca, bu ülkeden de Türkiye’ye turist akını başladı. Dizileri izleyen Lübnanlılar, vize almak için Türk Büyükelçiliği’nin kapısında adeta kuyruğa girdi.
Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç, yaz aylarında her gün Türkiye’ye gitmek isteyenlere 800-900 vize verildiğini söyledi. Kılıç, vize başvurularının artmasında Türk dizilerinin etkili olduğunu belirtti. Turizm Bakanlığı verilerine göre, ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Lübnan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 22.44 artarak, 6 bin 139’a çıktı. Ocak-ekim döneminde ise Lübnan’dan 62 bin 573 turist geldi. 

Yazın ilgi tavan yaptı
Geçen hafta Lübnan’da yapılan ASCAME’nin 20. Olağan Genel Kurulu sonrasında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Lübnan’dan Türkiye’ye büyük bir ilgi olduğunu, turist sayısında ciddi bir artış yaşandığı bilgisini verdi. Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç ise elçilik binasına her gün yüzlerce Lübnanlı’nın geldiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Özellikle yaz aylarında günde 800-900 vize verdik. Zaman zaman vize birimindeki arkadaşlara yardım etmek için bende onlara katıldı. Türkiye’ye büyük bir ilgi var. Bunda  Türk dizilerinin katkısı büyük. Çünkü, vize başvurusunda bulunanlara sorduğumuzda ‘Türk dizilerinin çekildiği yerleri merak ediyoruz’ diyorlar.”
Büyükelçi Kılıç’ın da dediği gibi Lübnan’da bir dönem Kanal D’de gösterilen, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden’in paylaştığı Gümüş dizisi ile Tuba Büyüküstün’ün oynadığı Ihlamurlar Altında dizileri büyük ilgi görüyor.  Turizm Bakanlığı verilerine göre, Lübnan’dan gelen turist sayısı temmuz ve ağustosta tavan yaptı.
Haziranda Lübnan’dan 4 bin 930 turist gelirken, temmuzda sayı 11 bin 438’e, ağustosta 12 bin 231’e çıktı. Sonbahar aylarının başlamasıyla birlikte turist sayısında bir miktar azalma oldu. Eylülde Lübnan’dan 7 bin 799, ekimdeyse 6 bin 139 turist geldi. Ocak-ekim dönemindeyse turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artarak, 62 bin 573’e çıktı. 2008’in ocak-ekim döneminde Lübnan’dan Türkiye’ye 46 bin 546 turist gelmişti.

Ro-Ro seferi için çalışılıyor
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut ile Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Mersin-Lazkiye Ro-Ro seferlerinin başlatılması için çalışma yaptığını bildirdi. Beyrut’un Ortadoğu ve Körfez ülkeleri açısından önemli bir noktada olduğunu söyleyen Murat Yalçıntaş, “Eğer Beyrut ile Lazkiye arasında gemi seferi ya da Ro-Ro seferi koyabilirsek, bizim Ortadoğu’ya ve Körfez’e gidecek TIR’larımız daha hızlı ve uygun bir şekilde ulaşım sağlayabilecek. Aynı şekilde Lübnan’dan Avrupa’ya karayoluyla gitmek isteyenler ve TIR’lar rahat edecek” açıklamasında bulundu.
Lübnan ile Türkiye arasında tarihten gelen bağlar olduğuna dikkat çeken Murat Yalçıntaş, “Kiminle konuşsanız ya babaannem ya dedem ya da aslım Türk diyor. Türkiye’ye son derece sıcak bakıyorlar. Dolayısıyla Lübnan bizler için çok rahat çalışılabilecek bir pazar. Lübnanlı bankaların 110 milyar dolar nakitleri var. Bunu yatıracak yer arıyorlar. Bizlerin böylesine bir fırsattan yararlanmamız lazım.” dedi
 (Radikal)