Lufthansa Bursa'dan sonra Diyarbakır'a da uçacak

Lufthansa Bursa'dan sonra Diyarbakır'a da uçacak
Lufthansa Bursa'dan sonra Diyarbakır'a da uçacak

Lufthansa nın ilk Münih-Bursa tarifeli seferi önceki gün yapıldı. Haftada üç gün olarak başlatılan seferler, önümüzdeki yıl artırılacak. FOTOĞRAF: SERHAT TEZCAN / DHA

Lufthansa, Münih-Bursa seferlerinin ardından uzun vadede Trabzon, Kayseri, Diyarbakır ve Samsun'a da sefer koymayı planlıyor

İSTANBUL - Münih-Bursa tarifeli seferlerine başlayan Alman Lufthansa Havayolları’nın yeni hedefi, uzun vadede Trabzon, Kayseri, Diyarbakır ve Samsun’a da sefer düzenlemek. Lufthansa’nın Münih-Bursa arasında yapacağı tarifeli seferlerin başlamasına ilişkin olarak düzenlenen toplantısında konuşan Lufthansa Genel Müdürü Gregor Wende, şu anda haftada üç gün olarak başlattıkları seferleri, önümüzdeki yılın nisan ayında haftada beş güne çıkarmayı planladıklarını söyledi.
Bursa’ya sefer başlatmaya karar vermelerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nın çok yoğun olması ile 100 koltuklu ekonomik uçaklar olan Ebmraer 195’lerin piyasaya çıkmasının etkili olduğunu anlatan Wende, şu anda bu uçaklardan ellerinde 3-4 adet olduğunu, 15 tane daha siparişleri bulunduğunu, Bursa için çok uygun olan bu Embraer 195’lerin eylül ayından itibaren bu hatta kullanılmaya başlanacağını anlattı. Wende, Bursa projesinin gerçekleşmesinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’na sefer koyma projelerini büyük ihtimalle hayata geçirmeyeceklerini söyledi.

Antalya ’ya hafta sonu uçuşu
Wende, Türkiye’de önümüzdeki dönemde başka şehirlere doğrudan uçuş gerçekleştirme planlarına ilişkin, “Hafta sonu için Antalya düşünüyoruz. Genellikle tatil için tercih edilen Antalya, İspanya’da Mayorka gibi enteresan bir destinasyon. Charter uçuşlarda 6 milyon yolcu taşınıyor. O yüzden cuma akşamı Almanya’dan çıkıp, pazar akşamı Antalya’dan dönüş yapacak seferler koyabiliriz. Bunun yanında uzun vadede Trabzon, Kayseri, Diyarbakır, Samsun düşündüğümüz iller arasında” diye konuştu. Wende, yüzde 10-12 aralığındaki pazar paylarını yüzde 15’e çıkarmayı planladıklarını da belirtti. (aa) 

‘THY büyürken kalitesini artırmayı da başardı’
Türk Havayolları’nın (THY) çok iyi bir havayolu şirketi haline geldiğini, bir yandan büyürken diğer yandan kaliteyi de artırmayı başardığını vurgulayan Gregor Wende, bütün havayolları zarar ederken THY’nin kâr etmesinde İran, Irak, Gürcistan, Türkmenistan gibi çeşitli destinasyonlarda çok fazla rakibi olmamasının etkili olduğunu söyledi. Bir yandan Türkiye’nin Avrupa ekonomisinde aktif bir oyuncu olduğu diğer yandan Almanya’daki işçiler dolayısıyla iki ülke arasında yoğun bir trafik bulunduğuna işaret eden Wende, “Türkiye’de fırsatlar var. Onları yakalamamız lazım” dedi.
Wende, kendilerinin şu anda yeni bir satın alma planlamadıklarını, ancak THY’nin şu anda satışta olan Polonya’nın Lot Havayolları’yla ilgilenmesinin, Doğu Avrupa’yı Polonya üzerinden bağlayabilmek açısından doğru bir karar olacağını belirtti.
Türkiye pazarında THY’nin yüksek paya sahip olması ve daha düşük fiyatlı havayollarının da artık kuvvetli hale gelmesiyle rekabetin zorlaştığını ifade eden Wende, bu nedenle fiyat açısından da kendilerini değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Dünyada büyümeler yüzde 4-5’ken son altı ayda yüzde 10-15 büyüme kaydeden Türkiye pazarının dinamizmine dikkat çeken Wende, “Pazardaki payımız yüzde 10-12 aralığında, onu yüzde 15’e çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye’den uçan yolcularımızın yüzde 30’u ‘business class’ yolcusu. Buradaki payımız biraz az. Bunu da artırmamız lazım” dedi.