Lukoil: Rafineri tamam
EPDK: Henüz onay verilmedi

Rusya'nın en büyük petrol şirketi Lukoil'in Başkanı Vagit Alekperov, Türkiye ile uzun süredir pazarlık konusu olan 'rafineri' yeri sorunun çözümlendiğini belirtti.

ANKARA - Rusya'nın en büyük petrol şirketi Lukoil'in Başkanı Vagit Alekperov, Türkiye ile uzun süredir pazarlık konusu olan 'rafineri' yeri sorunun çözümlendiğini belirtti. Rafineri inşa-işletimi için lisans verecek kurum olan EPDK ise Lukoil'in sadece dağıtım lisansı aldığını, rafineri konusunda henüz başvuru yapmadığını açıkladı. EPDK kaynakları, 'uzlaşmanın rafinerinin yeri konusunda' sağlanmış olabileceğini belirtti. Türkiye, rafinerinin Samsun'da, Lukoil Zonguldak'ta yapılmasını istiyor.
Alekperov, rafineriyle ilgili açıklamasını Moskova'da düzenlenen 'Rus petrolünün bugünü ve geleceği' başlıklı konferansta açıkladı. Lukoil Başkanı, "Türkiye'de kurulacak rafineri konusu çözüldü" diye konuştu, ancak ayrıntı vermedi. Lukoil, Zonguldak'a bir rafineri kurmak, buradan elde edeceği petrol ürünlerini de İzmit Körfezi'ne kadar kurulacak bir boru hattı aracılığıyla dünya pazarlarına satmayı planlıyor. Rus şirketinin bu amaç için harcayacağı paranın 3-4 milyar dolar arasında olduğu kaydediliyor.
'Henüz net bir durum yok'
Alekperov'un bu açıklamasına karşın EPDK, rafineri konusunda henüz lisansın verilmediğini kaydetti. EPDK yetkilileri, Radikal'in sorusu üzerine, "Ön niyet başvurusunu yaptılar, ancak henüz lisans için resmi başvuruda bile bulunmadılar" dedi. Aynı yetkililer, Samsun ile Zonguldak arasında hâlâ net bir durumun şekillenmediğini belirtirlerken, "Belki Lukoil buradaki bir uzlaşmayı kastetmiş olabilir" dediler.
Lukoil Başkanı, gelecek 10 yıl içinde petrol ve gaz üretimine yaklaşık 100 milyar dolar yatıracaklarını da söyledi.