Lukoil rafineriyi Zonguldak'ta kurmaya kararlı

Türkiye'yi enerjide bir üs haline getirmeyi hedefleyen hükümet, Zonguldak'ta yıllık 8-10 milyon ton petrol işleme kapasiteli bir rafineri...

İSTANBUL - Türkiye'yi enerjide bir üs haline getirmeyi hedefleyen hükümet, Zonguldak'ta yıllık 8-10 milyon ton petrol işleme kapasiteli bir rafineri kurmayı planlayan ve bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) başvuran Rus petrol devi Lukoil'e bu yatırımı Samsun'da gerçekleştirmesini önerdi. Ancak İstanbul ve Kocaeli gibi tüketimin en yüksek olduğu bölgeye yakınlığı nedeniyle Zonguldak'ı seçen şirketin bu öneriye sıcak bakmadığı belirtiliyor.
Lukoil'in Zonguldak'ta ısrarcı olmasının bir diğer nedeni de şirketin gelecekte Zonguldak'ta bir petrol terminali kurmak istemesi. Lukoil petrol terminaliyle birlikte Kocaeli'ne kadar ulaşacak boru hattı inşa etmeyi de düşünüyor. Şirketin planına göre bu hattan Kocaeli'ne ulaşacak petrol gemilere yüklenip dünya pazarlarına gönderilecek ve böylelikle İstanbul Boğazı baypas edilmiş olacak.
Enerji yetkilileri, Erdoğan'ın Alekperov'a rafinerinin Samsun'a kurulmasını önerdiğini belirterek, şirketin taleplerinin incelenmesi
için Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine talimat verdiğini söyledi. Bir yetkili, "Erdoğan, planlanan Samsun-Ceyhan hattının Samsun'u bir petrol noktası yapacağını düşündüğü için burayı önerdi. Ancak Lukoil öneriye sıcak bakmıyor" dedi. Bir yetkili, bu öneride Samsun'un daha fazla milletvekili çıkarmasının da rol oynamış olabileceğini söyledi.
Sanko da enerjiye giriyor
Ceyhan'da rafineri ve petrokimya tesisi kurmayı düşünenlerin
arasına Gaziantepli Sanko Holding de katıldı. Sanko'ya, Ceyhan'daki
1 milyon 100 bin metrekarelik arsası üzerinde yatırım için Rusya'nın en büyük petrol şirketlerinden TNK'dan da teklif aldı. Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, enerji yatırımlarının artarak sürdüğünü söyledi. Konukoğlu, petrokimya tesisi kurmak için Rus TNK ile görüşüp görüşmedikleri konusunda, "Rus TNK'dan bize dolaylı teklifler geldi. Ama, biz pek oralı olmadık. Görüşmeye oturmadık" dedi.
(Radikal, aa)