Lukoil, Türk Akpet'in sahibi oldu

Türkiye'deki 700 benzin istasyonu daha Rus petrol devi Lukoil'e geçti


Siyamend KAÇMAZ


MOSKOVA - Rus petrol şirketi Lukoil, 2008 yılında satın aldığı Türk şirketi Akpet'e olan son taksit borcunu da ödeyerek bu şirketin tüm hisselerine sahip oldu.
Lukoil'in yaptığı son ödeme ile Türkiye’de bulunan Akpet şirketine ait 700 benzin istasyonu da şirketin Türkiye'de bulunan yan kuruluşu olan Lukoil Eurasia Petrol A.Ş.’ye geçtiği belirtildi.
Lukoil Eurasia Petrol A.Ş. geçen yılın kasım ayında imzalanan anlaşmaya göre 555 milyon dolara Türk şirketi Akpet'in tüm hisselerini satın almıştı. Yapılan anlaşma gereği ödeme faizsiz olarak 3 taksite bölünmüş, 250 milyon dolar geçen yıl 24 Kasım'da, 150 milyon dolarlık ikinci taksit bu yılın 30 Nisan tarihinde ödenmişti. Son olarak birkaç gün önce Akpet’e ödenen 155 milyon dolarlık son taksitle beraber Lukoil borcun tamamını bitirerek şirketin tümüne sahip oldu.
Lukoil tarafından satın alınan Akpet şirketinin aynı zamanda 300 bin metreküpten fazla kapasiteye sahip terminal işletmesi ve motor yağı üretim ve paketleme fabrikası da bulunuyor. Şu an itibariyle Rus Lukoil şirketinin Türkiye’deki benzin istasyonları sayısı 750’ye ulaşmış oldu. (dha)

bigPara.com