Lukoil'de hedef, Türkiye'de rafineri

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Rus Lukoil şirketi, Zonguldak'ta 2-2.5 milyar dolara, 8 ile 10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu.

ANKARA - Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Rus Lukoil şirketi, Zonguldak'ta 2-2.5 milyar dolara, 8 ile 10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu.
Lukoil Başkan Yardımcısı Nicolae Ciornii başkanlığında bir heyet geçen hafta Ankara'ya gelerek EPDK Başkanı Yusuf Günay'la görüştü. Toplantıda Lukoil heyeti Karadeniz sahilinde, Zonguldak şehrinde, toplam yatırım tutarı 2 ile 2.5 milyar dolar arasında değişecek ve yılda 8-10 milyon ton arasında ham petrol işleme kapasitesine sahip bir rafineri kurmak istediğini açıkladı.
Kazakistan'la anlaştılar
Lukoil Başkan Yardımcısı Nicolae Ciornii, EPDK ile gerçekleştirilen söz konusu toplantıda, rafineri yatırımı konusunda Kazakistan Cumhuriyeti yönetimi ile mutabakat sağladıklarını da belirterek, Zonguldak'a kurulacak olan rafineride Rusya ve Kazakistan'dan getirilecek ham petrolü işlemeyi, yatırım için de Lukoil'in yanı sıra Kazak ve Türk şirketlerinin de katılacağı uluslararası bir konsorsiyum oluşturmayı planladıklarını ifade etti.
Şirketin, rafineriye petrol ürünlerinin alınması ve depolanması için 1 milyon ton kapasiteli bir terminal inşa etmek için proje hazırlığı yaptığı da öğrenildi.
Lukoil Başkan Yardımcısı Nicolae Ciornii, Türkiye'de ciddi bir rafineri ihtiyacı olduğunu, petrol ürünleri konusunda talep ile arz arasındaki farkın yılda 5,5-6 milyon tona ulaştığını ve bu farkın her yıl yüzde 5 oranında artacağını da aktardı.
Türkiye'de Avrupa standartlarına uygun, modern bir rafineri kurmak istediklerini ifade eden Lukoil yöneticileri, böylece Türkiye iç pazarında beyaz petrol ürünleri açığının kapatılacağını, fiyatlar içindeki lojistik maliyetler azaltılarak petrol ürünleri fiyatlarının azaltılacağını, İstanbul Boğazı'ndaki yoğunluğun azalacağını ve Karadeniz Bölgesi'nin kalkınacağını açıkladı.
EPD'dan olumlu görüş
Lukoil'in yatırım talebini incelediklerini belirten EPDK Başkanı Yusuf Günay, böylesi bir yatırım talebinin hem Türkiye hem de gelişmekte olan akaryakıt piyasası için ümit verici olduğunu söyledi. Başkan Yusuf Günay, "Lukoil yetkilileri, bizden rafinerinin projesinin hazırlanması ve ardından inşaatı için arazi tahsisiyle lisans konularında onay vermemizi istediler. Biz de gerekli izinleri alarak evraklarını tamamlamalarını istedik. İnceleyip bir karar vereceğiz" diye konuştu.
Dağıtım şirketi kuruyor
Rus petrol devi Lukoil, Türkiye akaryakıt piyasasında Lukoil Eurasia adıyla dağıtım şirketi kurmak üzere de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na başvurmuş ve bu başvuru Kurul tarafından geçen ay uygun bulunmuştu.
Şirket eylül ayına kadar sermaye artırımını gerçekleştirip akaryakıt bayi ağı ve tescilli markasını EPDK'ya bildirmesi halinde dağıtım lisansı alacak.
Sırada boru hattı var
Uzmanlar, Lukoil'in dünyanın en fazla petrol rezervine sahip şirketi olduğunu, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesine ortaklığının da gündeme geldiğine dikkat çekti. Şirketin Türkiye'de rafineri kurması halinde, kendi petrolünü rafine edip dağıtarak büyük avantaj sağlayacağını ifade etti. Lukoil Başkan Yardımcısı Ciornii, daha önce verdiği demeçte, Türk akaryakıt piyasasının yüzde 20'sine hâkim olmayı ve İstanbul Boğazı'ndan dünyaya gönderdikleri petrol miktarını en aza indirmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.