Lüks iftar tartışması

Lüks iftar tartışması
Lüks iftar tartışması
İşdünyasında bu Ramazan'da da 'lüks iftar' tartışması çıktı. Meclis Başkanı Çiçek, MÜSİAD iftarında zengin iftar davetlerini eleştirdi. MÜSİAD Başkanı Vardan ise "Kimseye şov yapmaya ihtiyacımız yok" dedi
Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

İSTANBUL - Son yıllarda Ramazan ayında iş dünyası örgütleri tarafından 5 yıldızlı otellerde düzenlenen iftar yemekleri, bu yıl da tartışma konusu oldu. Ama bu kez Afrika’da milyonlarca insanı pençesine alan açlık felaketinin de etkisiyle, pahalı iftar yemeklerine hem hükümet kanadından hem de sivil toplum örgütlerinden tepki geliyor.
Bunun en son örneği önceki gün Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen 19. Ankara İftarı’nda yaşandı. İftar yemeğine katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, burada yaptığı konuşmada, lüks iftarlara tepki gösterdi. “Allahınızı severseniz şu iftarları bu zamanda iptal edelim. 30 yıldır katılıyorum, yüzde 70 aynı insanlar. Belli ki israf yapıyoruz” diyen Çiçek, “Kişi başı 30 dolardan başlayan ve 60 dolara varan paralar ödeniyor. Eğitim bursuna, ekmeğe ihtiyacı olan insanlar var. Yedik, içtik ama kusura bakmayın bunu da söylemek lazım. Bir yerden bunu değiştirmemiz lazım. Somali’deki kardeşlerimiz için bu Ramazan daha farklı davranmamız lazım” diye konuştu.

‘Şova ihtiyacımız yok’
16 Ağustos’ta 5 yıldızlı Grand Cevahir Otel’de iftar yemeği düzenlemeye hazırlanan MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Sayın Çiçek’in sözleri bize karşı söylenmiş sözler değil. Biz Ankara’da 19 yıldır Gazi Üniversitesi’nde mütevazı bir yemek veriyoruz” diye konuştu. Bu yıl İstanbul’da toplumun farklı kesimleri ile bir araya gelmek için 4-5 farklı iftar yemeği vermektense, herkesi 16 Ağustos’taki iftar yemeğinde ağırlamaya karar verdiklerini anlatan Vardan, “Lüks olsun diye değil, tüm davetlileri aynı anda ağırlayabilmek için otelde iftar yapmayı seçtik” diye konuştu. Öte yandan bu iftar yemeğine harcanan para kadar Afrika’ya yardım da topladıklarını vurgulayan Vardan, “Kimseye şov yapma ihtiyacımız yok. Amacımız Ramazan’da insanları bir araya getirmek. Zaten ihtiyaç sahipleri için Ramazan’da elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Ama ‘bunu da yapmayın’ diyorlarsa, yapmayız” dedi.

Erdoğan ‘gitmeyin’ demişti
İş dünyasını temsil eden çatı kuruluşlarının onbinlerce TL masraf yaparak düzenledikleri iftar yemekleri, daha önce de Başbakan Erdoğan tarafından eleştirilmişti. Erdoğan, Ramazan öncesinde AKP Grup Toplantısı’nda milletvekillerine “Gidin fakir fukarayı bulun, iftarındaki yemeğine kaşı sallayın. Kaymak, zengin iftarlarına gitmeyin” çağrısında bulunmuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) de geçen hafta İstanbul Hilton Oteli’nde 500 kişilik bir iftar yemeği vermiş, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise onur konuğu olduğu yemeğe başka programı olduğu gerekçesiyle son anda katılmaktan vazgeçmişti.
Öte yandan Emek ve Adalet Platformu, 6 Ağustos cumartesi günü Beşiktaş ’taki Conrad Oteli önündeki kaldırımlarda iftar açarak, 5 yıldızlı otellerde düzenlenen pahalı iftar yemeklerini protesto etti. Platform, Ramazan ayı boyunca her cumartesi günü bu eyleme devam edeceklerini açıkladı.

bigPara.com