Lüks malın ÖTV'si artıyor

Maliye Bakanı Unakıtan: Cari açığa karşı, havyar, kürk ve altın kaşık gibi mallarda ÖTV artırılacak. Dayanıklı tüketim mallarında ise değişiklik olmaz.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, cari açığa önlem için lüks mallarda ÖTV artışı çalışması yapıldığını, ancak buzdolabı, çamaşır makinesi, TV gibi dayanıklı tüketim mallarının ÖTV'sinin arttırılmayacağını açıkladı. ÖTV zammı ise havyar, kürk, altın kaşık gibi toplam ithalat içinde küçük payı olan lüks malları içerecek.
Ocak-mart dönemi bütçe sonuçlarını açıkladığı toplantıda konuşan Unakıtan, Türkiye'nin dışarıdaki imajının içeriden daha iyi olduğunu, yabancı sermaye akışının da bunu gösterdiğini söyledi.
'Kurumsallaşmalıyız'
Yakında kişi başı milli gelirin 10 bin dolara yükseltilmesini hedeflediklerini söyleyen Unakıtan, 'Kamu artık siyasilerin çiftliği değil" diyerek, kamunun istihdam yeri olmadığını vurguladı. Unakıtan, "Türkiye'yi artık kurumsallaştırmak gerekiyor. Siyasilerin keyfine göre yönetilmemeli" dedi.
Unakıtan'ın verdiği bilgilere göre, bütçede ocak-mart döneminde toplam harcama 31.3 milyar, gelirler 28.3 milyar YTL oldu. Bütçe açığı 3 milyar, program tanımlı faiz dışı fazla 7.2 milyar YTL'ye çıktı. Bütçe açığı 2004'e göre nominal yüzde 57.1 indi, faiz dışı fazla yüzde 13.7 arttı. Gelirler, yıllık yüzde 17.7 artış hedefine karşın ilk üç ayda yüzde 20.8 hedefin üzerinde gerçekleşti. KDV artışı indirimler nedeniyle yüzde 9'da kalırken, ÖTV'de artış yüzde 4.7 oldu.
Cari açığın 15.6 milyar dolarlık 2004 gerçekleşmesinin altında kalacağını tahmin ettiklerini söyleyen Unakıtan, yine de önlem arayışında olduklarına söyledi.
Unakıtan, "Cari açığı hassas takip ediyoruz ve bazı kalemlerde ithalatı kısıtlayıcı önlem alınabilir. Örneğin, hayvar, kürk, altın kaşık üzerindeki vergi artırılabilir" dedi. Unakıtan, buzdolabı, çamaşır makinesi, TV gibi malların ise zaruri ihtiyaç olduğunu, vergi artışı kapsamında olmayacağını vurguladı.
Unakıtan, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin beyannamelerinin yüzde 109 arttığını belirtirken, "Kayıt dışı ile mücadelenin bir neticesi bu. Artık, Türk milleti yavaş yavaş vergi ödemeye karar veriyor" diye konuştu. Geçen yıl yaratılan 644 bin istihdamın büyük bölümünün kayıt dışı olduğunun hatırlatılması üzerine Unakıtan, kayıt dışı ile mücadelenin 1-2 yılda olamayacağını kaydetti. Beyanname sayısının Ekim 2004'ten bu yana 2 milyon 87 bin adede ulaştığını söyleyen Unakıtan, mükellefin kısa sürede uyumunun takdire şayan olduğunu belirtti.
Unakıtan, Tekel özelleştirmesine ilişkin soru üzerine, "Biz ne özelleştirme diye vergiden ne de vergi diye özelleştirmeden vazgeçmeyi düşünüyoruz" dedi. Sigara üzerindeki vergilerin uyumlu hale getirilmesi için çalışma yaptıklarını söyleyen Unakıtan, mevcut vergi sisteminin Tekel'i değil, Türk tütün üreticisini korumayı hedeflediğinin de altını çizdi.
'Çen Çen konuşamam
Bakan Unakıtan, Al-Baraka Türk'te yönetim kurulu başkanlığı yaptığı dönemlere ilişkin raporlardaki iddialar için yazılı açıklama yapacağını söylerken, "Herkesle çen çen konuşacak halim yok Meyveli ağacı taşlarlar" yanıtını verdi. Raporların gerçeği yansıtmadığını belirten Unakıtan, "Zaten buna da yargı karar verir" dedi.
Unakıtan, iddiaları araştırması için MASAK'a da izin vereceğini ayrıca, Tekel Alkollü İçkiler İşletmesi'nin özelleştirilmesiyle ilgili Yüksek Denetleme Kurulu raporu için de inceleme talimatı verdiğini söyledi. Maliye Bakan Kemal Unakıtan YDK raporunda saptamalar yapıldığını, suçlama bulunmadığını da vurguladı.
Milli Piyango'dan savunmaya 248 trilyon
Milli Piyango İdaresi (MP), Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na bu yıl 248.3 trilyon lira kaynak aktardı. MP'nin son üç yılda fona aktardığı toplam tutarı 633 trilyon liraya ulaştı. Yasası gereği MP, her yıl bu gelirleri sessiz sedasız fona aktarırken, Bakan Unakıtan bu yılki aktarmayı törenle yaptı. Unakıtan, TL bazında hazırlanan bol sıfırlı çeki Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e, düzenlenen bir törenle verirken, "Maliye'de almak normal, vermek anormaldir. Bunun için bir tören yapalım dedik" diye açıklamada bulundu. Gönül de, fonun faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi, aktarılan her kuruşun ait olduğu yere sarf edileceğini açıkladı.