Lüks oto pazarı % 15 küçülecek

Lüks oto pazarı % 15 küçülecek
Lüks oto pazarı % 15 küçülecek

Türkiye de satılan her 5 Audi den 1 i quattro yani 4 çeker özelliğine sahip.

2008'den beri büyümekte olan lüks (premium) otomobil satışlarının bu yıl ÖTV artışının etkisiyle 42 bin adetlere düşmesi bekleniyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Son 4 yıldır genel pazar ortalamasının üzerinde büyüyen premium (lüks) segment otomobil satışları bu yıl ilk kez daralacak. Geçen yıl ekimde motor hacmi 2 lt’yi geçen araçların ÖTV’sinin yüzde 84’ten 130’a çıkarılması, etkisini 2012’de gösterecek . Geçen yıl Türkiye ’de 49 bin adetlere çıkan premium (Audi, BMW, Mercedes, Volvo, Jaguar vb.) marka satışlarının bu yıl yüzde 15 daralarak 42 bin adetlere inmesi bekleniyor.
Avusturya’nın Seefeld bölgesinde gerçekleşen “Buzda Audi Sürüş Deneyimi” lansmanında Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro ekimdeki ÖTV artışının 2011 premium marka satışlarına yansımadığını belirterek şunları kaydetti: “Müşteriler siparişlerini önceden verdikleri için ani vergi değişikliğinin yarattığı ek maliyeti ana firma ile birlikte kompanse ettiler. Euro bazında yaşanan kur artışları da fiyatlara tam olarak yansıyamadı. Yeni yılla birlikte tüm bunlar fiyatlara dahil olacak. Bu da talep gerilemesini birlikte getiriyor.”
Bu yıl hedeflerinin 2011 yılındaki 12 bin adetlik satışı yakalamak olduğunu vurgulayan Bottaro “En önemli silahımız baharda getireceğimiz küçük motor hacimli A1 Sportback olacak. Yeni Q3 ve yılın son çeyreğinde getireceğimiz üç kapılı yeni A3 de satışlarımızda etkili olacak araçlar“ dedi. 

4 çekere ilgi büyük
Audi’nin 4 tekerlekten çekiş teknolojisine sahip “quattro” versiyonlarına Türk tüketicisinin ilgisinin arttığını kaydeden Bottaro, 2011’de satılan her 5 Audi’den 1’inin “4 çeker” özelliğine sahip olduğunu aktardı. 2011’de yaklaşık 2500 adet “Quattro” Audi sattıklarını vurgulayan Bottaro “Quattro” özelliğinin kışın getirdiği zorlu yol şartlarında güvenlik sağlarken yazın da sportiflik ve sürüş hâkimiyeti oluşturduğunu belirtti. Bottaro önümüzdeki haziranda Audi Sürüş Deneyimi ekibinin İstanbul Park Pisti’nde Avrupa ve Türkiye’deki mevcut ve potansiyel Audi kullanıcılarına güvenli sürüş teknikleri konusunda ders vereceğini sözlerine ekledi. Audi AG toplam 200 adet test aracıyla dünyanın birçok ülkesinde yaz ve kış mevsimlerinde güvenli sürüş deneyimleri yaşatıyor.

Fiat Punto yenilendi
2006’dan bu yana 47 bin adetten fazla satılan Fiat’ın hatchback aracı Punto yenilendi. Yaklaşık 32.3 bin TL’den başlayan fiyatlarla pazara sunulan araçta 1.4 lt 77 ve 105 BG’lik iki benzinli motor yer alıyor. Dizel motor seçenekleri ise 1.3 lt 75 ve 95 BG’den oluşuyor.

Rio 3 kapı oldu
Yeni Kia Rio 3 kapı, Rio ürün gamının en üst donanım paketi olan Sporty paket ile satışa sunuldu. Rio 3 kapı 1.4 lt. benzinli otomatik vites 44,6 bin TL, 1.4 lt. 6 ileri vites dizel ise 45,8 bin TL fiyat etiketine sahip. Sadece Avrupa için tasarlanan Rio 3 kapı, markanın B segmentindeki ilk 3 kapılı otomobili.

Kamyon otobüs Hindistan’da
Mercedes Benz Türk AŞ’nin 2007’den bu yana büyüyen Ar-Ge operasyonu ilk meyvelerini vermeye başladı. Türk mühendislerin 5 yıllık geliştirme çalışması sonrası ortaya çıkardığı kamyon serisi, Hindistan’da Bharat Benz tesisilerinde üretilmeye başlandı.

Efsane artık Türkiye’de
Chevrolet Camaro hem coupe hem de cabrio modeli ile Türkiye pazarına girdi. Chevrolet bayilerinde yerini alan Camaro, efsanevi retro tasarımı ve performansı ile 95 bin eurodan başlayan fiyatlarla satılacak. Camaro 432 beygir gücündeki 6.2 litre V8 motora sahip.

bigPara.com