Lüks oto ve içki ithalatında düşük beyana vergi denetimi

Lüks oto ve içki ithalatında düşük beyana vergi denetimi
Lüks oto ve içki ithalatında düşük beyana vergi denetimi

Lüks otomobil ithalatında geçmişte de yaşanan düşük fiyat furyasının yeniden başladığı tespitler arasında.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, lüks otomobil ve içki başta olmak üzere ithal edilen çeşitli ürünlerde girdilerin düşük gösterildiği şeklindeki şikâyetler üzerine geniş çaplı bir araştırma başlattı.
Son dönemde özellikle Gümrük Müsteşarlığı’ndan Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na ithal girdileriyle ilgili çok sayıda bilgi ve şikâyet geldi. Bunlarda ithalatçıların düşük vergi ödemek için gümrükte gerçek değerinin altında gösterdiği ve bu yolla yüksek tutarlarda vergi kaçırdığı belirtildi.

Maliye’ye iletildi
Bu arada Gümrük müfettişlerinin konuyla ilgili çok sayıdaki tespiti de, Maliye Bakanlığı’na iletildi. Lüks otomobil ithalatında geçmişte de yaşanan düşük fiyat furyasının son dönem yeniden başladığı da bu tespitler arasında yer aldı.
Gelir İdaresi Başkanlığı da (GBİB), bu bilgi ve tespitler üzerine, ithal girdileriyle ilgili geniş çaplı bir araştırma içine girdi. Bu araştırmada öncelik de lüks otomobiller ve ithal içkiye verildi. Ön araştırmalar neticesinde gelen bilgi ve şikâyetlere paralel lüks otomobiller ve içki ithalatında ürün bedellerinin gümrükte gerçek değerinin altında gösterildiği anlaşıldı.

Genel tarama yapılıyor
GİB, diğer ithal girdileriyle ilgili de fiyat taramasında bulunacak ve genel taramanın ardından yurtiçinde ve yurt ışı firmalar nezdinde fiyat araştırması gerçekleştirilecek. İthal girdileri konusundaki bu genel araştırmanın ardından da bu defa durumları şüpheli bulunan firmalarla fiyatta tutarsızlık belirlenen ithal girdilerine yönelik denetim başlatılacak.

Tedbir alınıyor
Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan bir üst düzey yetkili, ithalatta vergiyi az ödemek için düşük bedelle giriş gösterilmesi yöntemine sık sık başvurulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Geçmişte de bu tür olaylarla karşılaştık. Denetimlerle sorun bir ölçüde çözülmüş ve bu konudaki usulsüzlükler azalmıştı. Ancak son dönemde bu furya yeniden ortaya çıktı. Bize gelen bilgiler bu yöndeydi. Bizim tespitlerimiz de bu sonucu verdi. Aynı şey ithal içkide yaşanıyor. Bu olayların önlenmesi için mevzuat anlamında tedbir gerekiyorsa, onu da yapacağız.”

AB içki lobisi harekete geçti
Gelir İdaresi Başkanlığı, ithal içkide yeni vergi incelemesine hazırlanırken, Avrupa Birliği ülkelerindeki içki lobisi ithal içkiyle ilgili eski vergi kaçağı raporlarının çözüme kavuşması için harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, vergi faslı görüşmelerinde, AB tarafı, gümrük müfettişlerince daha önce düzenlenen raporlardaki suçlamaların geçersiz addedilmesini istedi. AB ile Türkiye arasındaki görüşmelerde sorun yaratan içkiyle ilgili raporlar, gümrük müfettişlerince kaleme alınmıştı. Raporlarda içki ithalatında bedellerin düşük beyan edildiği ve daha az vergi ödendiği belirtilmişti. (aa)