Lüks otomobil satışı kriz dinlemiyor

İSTANBUL - Lüks otomobil markaları, yılın 7 aylık döneminde geçen yılın toplam satış rakamlarına yaklaştı. Üst lüks sınıfta satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı.
Ocak-Temmuz döneminde 14 adet Ferrari, yedi adet Bentley, altı adet Lamborghini, 11 adet Maseratı satıldı Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, ekonomik krizin etkilerinin en fazla görüldüğü sektörlerin başında gelen otomotivde satışlar, ÖTV indirimin desteğiyle toparlanma eğilimine girerken, üst lüks sınıfta da geçen yılın üstüne çıktı. Toplam 16 bin 637 adet otomobilin satıldığı temmuz ayında lüks otomobil markaları da satışlarıyla dikkati çekti. Geçen yılın aynı ayında sadece bir adet Ferrari satılırken, bu yıl temmuz ayında yedi kişi Ferrari satın aldı.
Böylece yılın başından bu yana 14 kişi Ferrari sahibi oldu. Bir diğer İtalyan lüks otomobil markası Maserati de geçen yılın rakamlarına yedi aylık dönemde yaklaştı. 2008 temmuz ayında sadece bir adet Maserati satılırken, bu yıl aynı ayda beş adet Maserati satıldı. Geçen ay bir adet Bentley satılırken, yıl başından bu yana yedi kişi Bentley aldı. (aa)