Lüks siteyi Şimşek çarptı

Lüks siteyi Şimşek çarptı
Lüks siteyi Şimşek çarptı
Bir vatandaşın kiranın bir kısmının elden ödenmesinin istendiğini Bakan Şimşek'e bildirmesi üzerine, lüks sitede oturanlar incelendi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, kayıtdışına karşı mücadelesi sınır tanımıyor. Mükelleflerin gönüllü uyumunu sağlamak amacıyla yaklaşık 10 milyon mektup gönderen Şimşek, sıranın SMS ve e-mail göndermeye geldiğini açıkladı. “Şimdi kapı da çalmaya başlayacağız” diyen Şimşek, 1000 kişilik bir denetim kadrosunun yakında sahaya çıkacağını bildirdi.
Gönderilen mektuplar nedeniyle bakanlığın ödeneğinin bittiğini ve Gelir İdaresi’nden 20 milyon TL’lik yeni ödenek istediklerini söyleyen Şimşek, ‘kapı çalmaya’ da ilginç bir örnek verdi. Geçen günlerde İstanbul ’da lüks bir semtteki konaklarda villa kiralamak isteyen bir vatandaşın kendisini aradığını anlatan Şimşek, ev sahibinin kiracıya; “Kira 5 bin dolar, 2 bin doları bankadan kalanı ise elden kayıtsız ver” dediğini, kendisinin “Sakın kiralama” dediğini anlattı. Ancak daha sonra kişinin villayı kiraladığını öğrendiğini dile getiren Şimşek, kendisinin de o villalardaki bütün oturanların gelirlerini ve giderlerini incelettiğini belirterek, şunları söyledi:
“Verenin para hareketine bakılacak, ödemeyi yaparken elbette bir yerden çekecek, parayı alan da belki bir ay yatırmaz ama belli bir süreden sonra hesabında değişiklik olacaktır. Bir de o villalarda elbette dürüst bir vatandaş vardır.”
Şimşek, en lüks restorana gidildiğini ödeme yapmaya gelince ‘POS makinesi bozuk’ denildiğini belirterek, artık böyle bir sözle karşı karşıya kalınmayacağını da söyledi. Yazar kasa ile POS’un bitişik hale getirileceğini anlatan Şimşek, “Biz gerekirse bazı önemli yoğunluğu olan yerlerde gerekirse görüntü alacağız. Ama biz önce vatandaşa gelin gönüllü uyun diyoruz. Biz büyük götürenlerle uğraşıyoruz” dedi.
Şirketsiz 900 araba satışı
Otomobilde tespit ettikleri ilginç bir durumu da paylaşan Şimşek, “Geçen sene bir kişi şirket kurmadan 2 yıl içinde 900 tane araba alıp satmış. Bizimkiler bulmuşlar, normalde şahıssanız ikinci elde KDV yok. Ama bu işi ticarete döktüğün zaman KDV var. Çıkmış gelmiş, ben bilmiyordum diyor. Bu işin ticaretini yapıyorsan bir dükkân olması lazım. İşte kayıt dışılık burada” diye konuştu.
En yüksek rayiç Elazığ’da
Şimşek, inşaat sektörünün merakla beklediği konutta KDV ile ilgili çalışmanın bitirildiğini ve mevzuata göre KDV oranlarının 1, 8 ve 18 olduğunu hatırlatarak Türkiye ’de bir gayrimenkulun değerinin ne olduğu konusunda bir sıkıntı olduğunu söyledi. Belediyeden belediyeye inanılmaz farklılıklar olduğunu anlatan Şimşek, “Mesela en pahalı yerlerden birisi Elazığ’da bir bölgede çıktı. Belediye, devletten daha fazla vergi almak için oranın emlak vergi değerini almış uçurmuş” dedi.


ÜÇ farklı model üzerİnde çalışıyoruz Müteahhitlerin beyanlarındaki birim maliyetlerine bakılacağını anlatan Şimşek, “Orada da eşik değer belirlenecek. İnşaat birim maliyeti şunun üzerinde olanlar şuna gibi. Veya emlak vergi değeri şöyle olursa böyle gibi. Diğeri de inşaat lüks ise şu gibi. Üç model yani. Ama karar vermedik” dedi.

bigPara.com