M-60 tankta sona gelindi

İsrail IMI firmasının modernize ettiği ilk M-60 tankı Türkiye'ye geldi. İsrail'de yaz testlerinden geçirilen tank, Türkiye'de üç ayrı yerde kış testlerine tabi tutulacak.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - İsrail IMI firmasının modernize ettiği ilk M-60 tankı Türkiye'ye geldi. İsrail'de yaz testlerinden geçirilen tank, Türkiye'de üç ayrı yerde kış testlerine tabi tutulacak. Yapılan sözleşme gereği, proje prototip tüm testlerden yeterlilik aldıktan sonra onaylanacaktı, ancak seri üretime bir an evvel geçebilmek amacıyla önümüzdeki hafta Kayseri'de düzenlenecek törende projeye 'gayriresmi onay' verilmiş olacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterinde bulunan 170 adet M-60 tipi tankın modernizasyon projesinde nihayet sona yaklaşıldı. Modernizasyon işinin ihale açılmadan İsrail firmasına verilmesi tartışma konusu olan, 687.5 milyon dolarlık projede, IMI'nin sorumluluğunda İsrailli ve Türk mühendislerin ortak üretimi olan prototip tank Kayseri'ye geldi.
Sözleşme gereği, prototip tankın tüm testleri tamamlandıktan sonra projeye onay verilecek ve ancak bu şartla seri üretime geçilecekti. Ancak, seri üretim henüz testler tamamlanmadan ve prototip tank onay almadan başlayacak. Seri üretime başlanacak olması nedeniyle 22 Kasım 2005'te Kayseri'deki Tank Ana Tamir Fabrikası'nda tören düzenlenecek.
Projeyle 170 tankın tamamının modernizasyon işleminin 2007 ortalarında tamamlanması planlanmıştı. Ancak prototip aşamasında mali sıkıntı yaşayan ve bu nedenle üretimi bir yılı aşkın süre geciktiren IMI yüzünden 170 tankın modernize edilmesi işleminin 2009'u bulabileceği belirtiliyor.
Prototip tank önce Kayseri, ardından Şereflikoçhisar ve Sarıkamış'ta kış testlerine alınacak. İsrail firmasının M-60'lara zırh koruması, hareket halinde ve zayıf görüş koşullarında üstün isabet yeteneği, yeni paletler, tehdit uyarı ve otomatik yangın söndürme sistemleri kazandırdığı belirtiliyor. Sözleşmeyle modernizasyonundan yerli sanayinin de pay alması garanti altına alındı. Buna göre, silah sistemlerinin üretiminde katkı sağlayacak olan Makine Kimya Enstitüsü projeden 25 milyon dolarlık, atış kontrol sistemlerine katkı sağlayacak Aselsan ise 16 milyon dolarlık pay alacak. Gerçekleştirilecek modernizasyon, tankların ömrünü 30 yıl uzatmış olacak.