'Maaş düşürülmeyecek'

Meclis'e sevk edilen sosyal güvenlik reformu ile emekli maaşlarının düşeceği iddialarının birçok çalışanı emekli olmaya yöneltmesi üzerine Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu çalışanlara...

ANKARA - Meclis'e sevk edilen sosyal güvenlik reformu ile emekli maaşlarının düşeceği iddialarının birçok çalışanı emekli olmaya yöneltmesi üzerine Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu çalışanlara, "Kimsenin hakkını elinden almıyoruz. Aceleci davranmayın" çağrısında bulundu.
Sosyal güvenlik reformu ile ilgili yasa tasarıları, Ekonomik ve Sosyal Konsey'de alınan karar gereği sosyal taraflarla yeniden masaya yatırıldı. Bakan Başesgioğlu, toplantıda Emek Platformu'nun ve diğer sosyal tarafların taleplerini ele alacaklarını belirtti. Bakan Başesgioğlu, yeni sosyal güvenlik reformunun emekliliğini hak eden çalışanlarda panik yarattığı ve emekli olmaya akın etmesine yol açtığı sorusu üzerine, hakedenler aleyhinde, maaş düşmesi ve yaş uzamasının söz konusu olmadığını belirterek çalışanlara şöyle seslendi:
'Yaş artırımı yok'
"Emekli olma gayreti içine girmelerine gerek yok. Emekliliği hak etme koşullarında değişikliğe gitmiyoruz, yaş artırımı yok. Bugünkü sistemde hangi avantaja sahiplerse bunlar devam edecek. Sistem daha çok, yasa yürürlüğe girdikten sonra sisteme yeni girenleri ilgilendiriyor. Sisteme yeni girenlerde de emeklilik yaşı hemen artmayacak. 2035'e kadar emeklilik yaşında artış öngörülmüyor. Yasa bu yıl çıksa bile 2007 yılında yürürlüğe girecek. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, söylentilere inanıp paniğe kapılarak, kendi emeklilik sisteminizi bozmayın. Bakanlığımın bütün birimleri vatandaşlara açık, gelip bilgi alabilirler. "
Süre 25 yılda uzayacak
Bu arada dün, Sosyal Güvenlik Reformu Çalışma Grubu toplantısına da katılan Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, söz konusu toplantıda SSK'dan yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli prim gün sayısının kademeli olarak 9 bin güne çıkarılmasını önerdi. Kademeli geçiş için öngörülen sürenin ise 25 yıl olduğu öğrenildi.