Maaşta özel sektör kamuya göre cimri

Kamudaki maaşların daha yüksek olmasının yanında devlet çalışanına daha fazla zam verirken, özel sektör zam konusunda cimri davrandı.

ANKARA - Kamudaki maaşların daha yüksek olmasının yanında devlet çalışanına daha fazla zam verirken, özel sektör zam konusunda cimri davrandı. 2006'nın ikinci üç aylık döneminde, geçen yılın aynı ayına göre zam oranı kamuda yüzde 14.4, özel sektörde ise yüzde 11.27 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), imalat sektöründe 2006'nın ikinci dönemine ilişkin ücret ve kazancı açıkladı.
Buna göre kişi başına aylık ortalama brüt ücret 1.276 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç da 1.430 YTL oldu. En yüksek brüt kazanç, 4.121 YTL ile kokkömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında görüldü. Aylık maaşlarda kamu-özel sektör ayrımına bakıldığında ise kamu sektöründe çalışanların farkı giderek açtığı görülüyor. Kamu sektöründe ortalama aylık ücret 2 bin 70 YTL olurken, bu rakam özel sektör çalışanlarında 1.204 YTL'de kaldı.
Kamu sektörü, geçen yıla göre artış oranlarında da özeli geçti. Devlet geçen bir yıl içinde çalışanlarına yüzde 14.42 zam yaparken, bu rakam özel sektörde yüzde 11.27 oranında gerçekleşti.