Macaristan'da hükümetle 'Merkez'in yüksek faiz savaşı tırmanıyor

Macaristan'da hükümetle 'Merkez'in yüksek faiz savaşı tırmanıyor
Macaristan'da hükümetle 'Merkez'in yüksek faiz savaşı tırmanıyor

Başbakan Orban, krizden Simor (emeda), yabancı bankalar, IMF ve AB yi sorumlu tutuyor.

Macaristan hükümeti yüksek faiz politikasından vazgeçmeyen Merkez Bankası Başkanının maaşını yüzde 75 düşürdü. Şimdi de başkan hakkında servetini Güney Kıbrıs'ta gizli hesaplarda sakladığı iddiasıyla soruşturma açılıyor

İSTANBUL - Krizin eşiğindeki Macaristan’da hükümetle Merkez Bankası Başkanı Andras Simor arasındaki yüksek faiz kavgası kızışıyor. Hükümet  ülkeyi etkisi altına alan krizden ‘yüksek faiz politikası’ uygulayan Simor’u sorumlu tutarken, maaşında da yüzde 75 oranında indirim yaptı. Ancak Viktor Orban başkanlığındaki hükümetin, Merkez Bankası Başkanı Simor’a yönelik girişimleri bununla da sınırlı değil.
Hükümete yakın kaynaklar servetini Güney Kıbrıs’taki gizli hesaplarda sakladığını öne sürdükleri Simor hakkında dava açılarak görevinden istifa etmesinin sağlanacağını söylüyor.  Ancak bu kampanyanın hedefi olan Simor iddiaları kabul etmiyor. Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilmeden önce uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte&Touch’un Macaristan Başkanı olan Simor, Orban hükümetin milliyetçi yaklaşımının ana hedefi olmuş durumda. Macaristan’da yatırım yapan yabancıların önemli bölümü de hükümetin Merkez Bankası Bakanı Simor ile hesaplaşmasının daha bitmediğini düşünüyor.  Başbakan Orban’ın, Simor’u hükümeti kurduğu nisan ayından beri kabul etmediği ifade ediliyor. 

Halkın desteğini de aldı
Avrupa Komisyonu da hükümetlerin geçinemedikleri ve kendi uygulamak istedikleri ekonomik politikaları Merkez Bankası Başkanlarını zor duruma düşürmek için maaşlarından çok yüksek oranlı indirimler yapmak gibi uygulamalarına karşı yasal uygulamaları gündeme getirmeyi planlıyor.
Seçimleri Macaristan’da beş yıldır uygulanan istikrar önlemlerinin artık sona ermesi gerektiğini belirterek ezici bir  çoğunlukla kazanan Viktor Orban, iki hafta önce de yeni tasarruf önlemleri talep eden IMF ve Avrupa Birliği ’ne ‘hayır’ demiş ardından da taraflar arasındaki kredi görüşmeleri sona ermişti. Macaristan’ın içinde bulunduğu zor durumdan Merkez Bankası Başkanını, yabancı bankaları, spekülatörleri, son olarak da IMF ile Avrupa Birliği’ni sorumlu tutan Orban hükümeti şimdilik halkın desteğini arkasına almış durumda.  Ancak  ekonomistlere göre hükümetin bu tavrı ve genişleyici ekonomik politikalar uygulamaya başlaması Macaristan’ı gelecek yılın başlarında ‘Yunan tipi’ bir ekonomik krizle karşı karşıya bırakabilir. Çünkü Macaristan’ın 2011 yılının ilk aylarında vadesi geleceği için ödemesi gereken 30 milyar dolar borcu var. 

Emeklilik yaşını düşürüyor
Seçim kampanyasında söz verdiği gibi emeklilik yaşını indirmek için çalışmalar başlatan Orban, bankalara bir kerelik vergi getirdi. Bu arada Macaristan’da 19. yüzyılda bir reform hareketi başlatan Istvan Szechenyi’nin adını taşıyan bir mini canlandırma planı devreye sokuldu. Orban’a göre tüm bu harcamalara rağmen Macaristan bu yıl kamu açığını IMF’nin koyduğu milli gelirin yüzde 3.8’ine indirme hedefine rahatlıkla ulaşılacağını söylüyor. Ancak 2011’deki yüzde 3’lük hedef içinse görüş belirtmiyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği

    ,

    İstanbul