Maden suyunun kaynağına dev yatırım

Türkiye İş Bankası iştiraki Şişecam'ın maden suyunun merkezi Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yaptığı cam ambalaj fabrikası Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

BURSA - Türkiye İş Bankası iştiraki Şişecam'ın maden suyunun merkezi Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yaptığı cam ambalaj fabrikası Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
Erdoğan, fabrikanın açılışında, Şişecam'a övgüler yağdırdı. 2009'un sonunda tüm birimleri tamamlandığında tesise 370 milyon dolarlık harcama yapılmış olacağını öğrendiğini söyleyen Erdoğan, hükümet olarak bu tür yatırımlara her kolaylığı sağlayacaklarını hatırlattı. Türkiye'nin büyük değişim süreci yaşadığına dikkati çeken Erdoğan, "Teknolojiyi en iyi şekilde kullanmalıyız. Mal ve hizmetleri en üstün kaliteyle üretmeliyiz. Yeni faaliyet alanlarını keşfetmeliyiz" dedi.
Erdoğan: Gururumuzsunuz
Erdoğan, bu süreçte Türkiye'nin Şişecam gibi lider şirketlere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Şişecam bu noktada hakikaten gururumuzdur ve hangi ülkeye gitsek orada gördüğümüzde gururlandığımız şirketimiz durumunda. O nedenle de tüm yöneticilerini kutluyorum" diye konuştu.
Şişecam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün de, Yenişehir'e cam ambalajın yanı sıra düz cam tesisleri dahil toplam 370 milyon doları bulacak yatırım planladıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bulunduğumuz tesisi gerçekleştiren Anadolu Cam, ülke cam ambalaj ihtiyacının yüzde 80'inden fazlasını karşılayarak, insanımıza olan borcunu ödemektedir. Cam ambalaj grubumuzun Avrupa'daki üretim payı yüzde 4, dünyada yüzde 2'dir." Maden suyu üretiminin yoğunlaştığı bölge olması nedeniyle Yenişehir'i üretim merkezi seçtiklerini söyleyen Yenigün, tesisin maden suyu üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımlardan biri olduğunu, şu anda bu taleplere daha iyi cevap verebilmek için Yenişehir tesisinde iki dev fırın yatırımının daha planlandığını vurguladı.