Madenciler çevrecilere karşı reklam atağına kalkıyor

Madenciler çevrecilere karşı reklam atağına kalkıyor
Madenciler çevrecilere karşı reklam atağına kalkıyor

Maden şirketi çalışanları, Bergama da siyanürle altın arama çalışmalarına karşı çıkan çevrecilere yumurta atmıştı.

Çevrecilere karşı madencilerin hep ezik kaldığını söyleyen Türkiye Madenciler Derneği İkinci Başkanı Atılgan Sökmen, 'Çevrecilerin sesi daha çok çıkıyor. Biz de artık televizyon reklamlarıyla 'madenden korkma' mesajı vereceğiz' dedi

İSTANBUL - Madenciler çevrecilere karşı tanıtım atağına geçiyor. Türkiye Madenciler Derneği televizyon reklamlarıyla kamuoyuna ‘Madenden korkma’ mesajı verecek. Madenciler reklamlarla madenlerin kamuoyunda tanıtılmasını amaçlıyor.
Türkiye Madenciler Derneği İkinci Başkanı Atılgan Sökmen, “Madencimiz çevrecilere karşı ezik durumda, çevrecilerin sesi daha fazla çıkıyor. Bizde sektörü tanıtmak ve bilinçlenme yaratmak için bir dizi kampanyaya başlayacağız” dedi. 

‘Madende siyanür çok az’ 
Son yıllarda kamuoyunun giderek daha fazla dezenformasyondan etkilendiğini kaydeden Sökmen, “Mesela altında yaşananlar bunun tipik bir örneği... Bugün Türkiye’de siyanür kullanımı 250- 300 bin ton civarı. Gıdada kullanılıyor, başka birçok sektörde de. Madende ise toplam rakamın yüzde 2-3’üdür. Sonuçta kamuoyunda madenlere karşı bir antipati var ve bunu kırmamız gerekiyor. İnsanlara ‘maden yoksa gelecek de yok’ mesajını vereceğiz” diye konuştu. 

Maden Bakanlığı istiyorlar
Sektörün geleceği için maden bakanlığı kurulmasının şart olduğunu belirten Sökmen, “2023 yılı için 25 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Şimdiye kadar tüketime katılmayan bir nüfus yavaş yavaş katılıyor. Madenciliğin önemi de giderek artacak, çünkü global düzeyde artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak ancak bununla mümkün. Ancak bu büyümenin sağlıklı olması, hem iş kazalarının denetlenmesi hem de kaynakların rasyonel kullanılması, bütün bunlara sahip çıkılması için de maden bakanlığı kurulması gerekiyor” dedi. 

‘Denetim düzgün yapılmıyor’
Yakın zamana kadar Türkiye’de altın bulunmadığını bugün dünyanın sayılı altın ülkelerinden biri olduğunu belirten Sökmen, yerli-yabancı bir çok grubun maden konusunda ilgili olduğunu sözlerine ekledi.
Türkiye yüzeyinde şimdiye kadar yapılmış sondajların ortalaması 100 metre civarında olduğunu, bu rakamın AB ülkelerinde ise 1000 metreye çıktığını kaydeden Sökmen şöyle konuştu:  “Yeryüzündeki kaynaklar bitti, biz ise bugüne dek yüzey madenciliği yapıyorduk şimdi ise derine inmek zorundayız. Daha yeni başlıyoruz. Ancak sorun şu ki bu işin denetimi düzgün yapılmıyor. Taşeronlaşma bugün birçok dünya ülkesinde kullanılan bir yöntem. Biz bugün İspanyollarla görüşüyoruz, onlar taşeronlarıyla 40 yıldır beraber çalışıyorlar. O yapıda düzgün hale gelmiş, kurumsallaşmış, bizde ise meslekten olmayan, sadece 1-2 makine ile bu işe girmiş insanlar var. Denetim ise 200 adet mühendisle yapılıyor. Onlar da mühendislik nosyonlarının ancak yüzde 15’ini kullanıyorlar. Geri kalan bürokrasi ile uğraşıyorlar.” (Radikal)