'Madencilik ve kimya sektörleri evlenmeli'

Enerji Bakanı Hilmi Güler, madencilik sektörünün bir adım daha ileri götürülmesi gerektiğini söyledi. Sektörün işlevinin ve ihracatının artması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Güler...

ANTALYA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, madencilik sektörünün bir adım daha ileri götürülmesi gerektiğini söyledi. Sektörün işlevinin ve ihracatının artması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Güler, 1500 maden alanının da ihale edileceğini belirterek, "Madenciliğe ivme kazandırmamız lazım. Yeni maden yasası çıkardık. Madenlerin önündeki engelleri kaldırdık. Madenlerin ihalesini yapacağım ama kullanılmayan ruhsat istemiyoruz. Alın işletin" dedi. Maden sektörünün katma değeri yüksek ürünler üretmek için kimya sektörü ile evlenmesi gerektiğini belirten Güler, boya, ilaç, gübre gibi ürünler üretilmesi gerektiğini söyledi.
Madencilik sektörünün ısı yalıtımı konusunda da etkin bir şekilde kullanılabileceğine işaret eden Güler, "Şu anda Türkiye'de 3 milyar dolarlık enerji tasarrufu imkânı var inşaat sektöründe bu rakam 1.2 milyar dolar. Mermeri tabakalayarak ısı yalıtımı ile ilgili ürün haline getirebiliriz. Böyle büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanır. Bununla ilgili bir araştırma birimi oluşturabiliriz. Ben eleman desteği verebilirim" diye konuştu.
2 milyar dolarlık ihracat
Madencilik sektörünün ihracatının 2 milyar doları bulduğunu ifade eden Hilmi Güler, mermer ihracatının 1 milyar dolara yaklaştığını bildirdi. 2010'da 8 milyar dolar maden ihracatı hedeflendiğini kaydeden Güler, bor ile ilgili bir araştırma enstitüsü kurduklarını söyledi. Güler şöyle devam etti: "Dünyadaki bor rezervinin yüzde 72'si Türkiye'den çıkarılıyor. Bordan gübre elde edilmesiyle ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Yanmaz kâğıt ve yanmaz kumaş geliştiriyoruz bordan. Yapacağımız gübreyi sprey olarak uçaklardan atmamız mümkün. Borla ilgili yeni ürünler geliştireceğiz. Bordan zırh üretmek için çalışmalarımız var."
Türkiye'nin doğaltaş rezervlerinin yüzde 40'ına sahip olduğunu anlatan Güler, "Biz fakir bir ülke değiliz, zenginiz ama kaynaklarımızı kullanamıyoruz. Mermerde 3.8 milyar metreküp, traverterde 2.7 milyar metreküp, granitte 1 milyar metreküp rezervimiz var" dedi Güler elektrik üretimi konusunda ise şunları söyledi:
'Elektriğe zam yapmadık'
"Biz iktidara geldikten bu yana 27 ay geçti. Elektriğe hiç zam yapmadık, aksine indirim yaptık. Şu anda sanayide kullanılan elektriğin fiyatı 142 bin 770 lira. Eğer mevcut enflasyonu bu fiyata uygulasaydık 201 bin lira olması gerekiyordu. 84 bin lira indirim yaptık. Aldığımız doğalgazın yüzde 65'ini elektrikte kullanıyorduk. Pahalı doğalgaz alıyorduk, fiyatını indirdik. Al ya da öde miktarını düşürdük, böylece atıl durumdaki baraj ve hidrolik santralları kullanma imkânı bulduk. Bu sayede 11 milyar KWS elektrik enerjisini bedavaya getirdik. Önümüzdeki dönem YİD modeliyle toplam enerji tüketiminin yüzde 12'sine denk gelen elektrik üretimi gerçekleştirilecek."
Teşvik sıkıntısı
Bilecik Valisi Ayhan Çevik de teşvik kapsamında olmadıkları için bazı sanayi kurumlarının Bilecik'ten ayrılmak istediklerini belirterek, konuya ilişkin şöyle konuştu: "Biz de sanayiciye daha ucuz elektrik kullandırmak için Sakarya Nehri üzerinde Türkiye'de ilk defa vidalı sistemle elektrik üreteceğiz. Böylece ilimizde faaliyet gösteren sanayici 4-5 cent'e elektrik kullanacak" dedi.