Mado lezzetin sırrı olan keçiyi de markalaştırdı

Mado lezzetin sırrı olan keçiyi de markalaştırdı
Mado lezzetin sırrı olan keçiyi de markalaştırdı

Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, ?Keçi sütü dondurmanın vazgeçilmezi? dedi. FOTOĞRAF: AHMET CANER BAYSAL / AA

Mado dondurmasının lezzetindeki sır olarak gösterdiği sütü üretebilmek için 12 milyon dolarlık yatırımla melezleştirdiği keçiye 'Madobeyazı' adını verdi

KAHRAMANMARAŞ - Türkiye’nin önemli dondurma markası Mado, 12 milyon dolarlık yatırım yaparak modern bir keçi çiftliği kurdu. Saanen keçisini melezleştiren firma bu keçiye de ‘Madobeyazı’ adını verdi. Mado, Maraş dondurmasındaki lezzetin sırrı olarak gösterilen keçi sütünü üretmek için harekete geçti.
Türkoğlu ilçesine bağlı Kılılı beldesinde toplam 600 dönüm alan üzerine 12 milyon dolara modern bir çiftlik kuran Mado, ilk etapta 10 bin keçiye ulaşmayı hedefliyor. 100 yıllık dondurma geleneğine sahip olan Kanbur ailesi, Kahramanmaraş’ta son 30 yılda Mado markasıyla bir yandan dünyaya açılırken bir yandan da farklı projelerle yakaladıkları bu başarıyı devam ettirmek istiyor.
Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, dondurmanın vazgeçilmezi olan keçi sütünün bu sektör için stratejik bir ürün haline geldiğini belirterek, keçi sütünü sadece dondurma için düşünmediklerini, önümüzdeki yıllarda farklı marka ve ürünlerle gıda piyasasına gireceklerinin mesajını veriyor.

Bir yıldır çalışıyordu
İsviçre patentli Saanen keçisini bölgeye getiren Mado, yaklaşık bir yıldır önemli bir poje üzerinde çalışıyor. Önce 600 dönüm alan üzerinde modern bir çiftlik kuran firma, üniversiteden destek alarak Saanen keçisi ile Halep keçisini melezleştirmeye başladı. İlk başta ciddi kaygılarının bulunduğunu anlatan Kanbur, geldikleri noktada projenin başarılı olduğunu ifade etti. Saanen keçisinin hem çok süt verdiğini hem de üçüz-dördüz doğurduğunu kaydeden Kanbur, melez keçiye de ‘Madobeyazı’ adını verdiklerini belirtti.
Kanbur, “Buradaki yavru keçileri ailelere dağıtacağız. Üstelik bunun için başlangıçta herhangi bir ücret almayacağız. Her aileye 25 Madobeyazı keçisinin yanında beş yıl süt alım garantisi de veriyoruz. Hefimiz ise yılda bin keçiyi vatandaşlarımıza verebilmek. Vatandaşlarımız için önemli bir geçim kaynağı oluşturacağız” dedi. (Radikal)

Süt tesisi de kuracak
Mehmet Kanbur, ileriki aşamalarda Kahramanmaraş’a keçi sütü paketleme tesisi de kuracaklarını kaydetti. Kanbur şöyle devam etti: “Bunun için aslında her şeyimiz hazır. Pazarlama yöntemini de belirledik. Türk halkını keçi sütü ile karşılaştırmayı hedefliyoruz.
Modern bir tesiste hijyenik ortamda hazırlayacağımız sütü büyük marketlere de vereceğiz” diye konuştu.
Küresel dünyada yabancı ortaklıkların önemine dikkati çeken Mehmet Kanbur, sözlerini şöyle tamamladı: “Hiç kimse artık pastayı tek başına yiyemiyor. Çok para da kazanamıyorsunuz. Bizim ticaretteki felsefemiz şu. Gelin hep beraber kazanalım. Onun için Uzakdoğu’ya açıldık. Onun için yabancı ortaklıklara önem veriyoruz.
Şimdi bu keçi projesinde de yabancı sermaye ile görüşüyoruz.”