Mahalle kavgası kapıda bekliyor

Mahalle kavgası kapıda bekliyor
Mahalle kavgası kapıda bekliyor
Dönüşümdeki mülk sahiplerinin dikkatine: 2/3'lük anlaşma sağlanmazsa 'acele kamulaştırma' ile giden evin parası 5 yılda gelecek.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Deprem riski altındaki kentleri dönüştürecek projenin ilk resmi adımı atıldı ancak bugüne kadar en çok sosyal eksikliği eleştirilen yasanın şimdi de hukuki noksanları çıktı. Yıkılacak bölgelerdeki mülk sahipleri için neredeyse hayati önem taşıyacak bu tehlikenin adı acele kamulaştırma. Hukukçuların yasada ‘bir hata’ olarak değerlendirdiği maddenin günlük hayata yansıması ise şöyle: Kentsel Dönüşüm Yasası’na göre, mal sahipleri aralarında anlaşamazlarsa, yani kanunun şart kıldığı 2/3’lük orana ulaşılamazsa, devreye ‘acele kamulaştırma’ giriyor. Mülk sahipleri hem evlerini kaybediyor hem de paralarını taksitler halinde ancak beş yıl sonra alabiliyor. 

Yüzde 30’u anlaşamıyor 
Mayıs ayında Meclis’ten geçen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ kapsamında yürürlükteki ‘Kat Mülkiyeti ve İmar Affı’ kanunlarında da değişiklikler yapıldı. Yasadaki, ‘kat maliklerinin tamamının izni’ hükmü kaldırılarak, çoğunluğun kararı yeterli sayıldı.
Öngörülere göre, bu tip durumlarda yüzde 30’a yakın bir kesimin anlaşmaya varamadığını belirten Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, bu maddenin bir an evvel değiştirilmesini ve kamulaştırma durumunda paranın beş yıl sonra değil, hemen verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. 

‘Mağdur olmayın’ uyarısı 
‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 6/2. maddesine göre; kentsel dönüşümde binanın yıkılmasının ardından yapılacak tebligattan sonra arsa malikleri, plan, arsa payları ve bölüşüm konularında aralarında 2/3 çoğunlukla anlaşamazlarsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya TOKİ acele kamulaştırma yoluna gidebiliyor. Bu durumda yapılacak kamulaştırma, kamulaştırma kanununun 3. maddesindeki ‘bedeli beş yıl içinde ödenecek kamulaştırmalar’ kapsamına giriyor. Buna göre; bakanlığın veya TOKİ’nin belirlediği mülk değerinin beşte biri ödeniyor ve kalanı beş yıl içinde taksitlendiriliyor.
Dönüşüm yasadaki bu eksiklik ile devam ederse çok sayıda mağdurun oluşacağını ifade eden Prof. Dr. Gürsel Öngören, “Bu sorunları bakanlık ile paylaştık. ancak bütçe sıkıntısı nedeniyle ödemelerin beş yıl sonraya ertelendiğini söylediler. Oluşturulan fon ile bu mali sıkıntının çözülmesi gerekli” diyor.
Çok ortaklı yapılarda bu ‘anlaşamama’ sorununun sıkça yaşanabileceğini vurgulayan Öngören, bu konuda ciddi bir tehlikeye dikkat çekiyor ve mülk sahiplerini uyarıyor. Üç çeşit kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çeken Öngören, “Biri iyileştiren, kentleri geliştiren dönüşüm. Bir diğeri kültür ve tarihi koruma. Diğeri ise deprem riskini ortadan kaldırmaya yönelik. Bu nedenle hiç beklenmeden bu kanun uygulanmalı. Ancak uygulama esnasında sorunlar da düzeltilmeli” diyor. 

‘Çok can yakar’ 
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı İlker Çolak ise, şunları söylüyor: “Afet Riski Yasası ile zaten binada veya bölgede mülk sahipleri 2/3 oranında kendi aralarında anlaştığında, kalan malikler (1/3) mağdur edilebiliyor. Yasa, ‘ya 2/3 ile anlaşın ya da anlaşamazsanız hepinizi dışarı atıp, mülkü kamulaştırırım, paranızı da beş yılda alırsınız’ diyor. ‘Mal canın yongasıdır’ diyen bir toplumda, deprem sebebiyle can güvenliğinin sağlanacağı gerekçesiyle mülkiyet hakkına yapılacak ölçüsüz müdahaleler çok can da yakabilir.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1102957110295710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Can güvenliği lüks müdür? - thinkerbell

  Yahu, kendisi soruyor ya hep "senin derdin üzüm yemek mi, bağcıyı mı dövmek" diye, buradan "sayın" Başbakana sormak istiyorum, sizin bu kentsel dönüşümde derdiniz ne? Depreme dayanıklı evler yaparak halkının güvenliğini mi sağlamak, yoksa bu laf salatası ile kamu yararı kriterini yerine getirip yandaşınız olan inşaat firmaları ve yine yandaşınız olan yeni zengine rant mı sağlamak? Nedense projelerde hep bir lüks konut vurgusu var, güvenlik bir lüks müdür? Yoksa güvenlik sorunu var diye yıktığınız evlerin yerine, yine güvenlik açısından fazla denetlenmemiş ama makyajı daha iyi, daha pahalıya satılacak böyle çirkin alüminyumlu mavi camlı yüksek yapılar koymak mı amacınız? TOKİ'lerinizi dere yatağına yaptığınız için endişeleniyorum. Şimdi senin derdin üzüm yemek olsa, üzüm burada halkın güvenliği olsun, taş gibi sağlam, beyaz süssüz binalar yapar, inşaatı ve altyapıyı hızla tamamlar, aynı halka geri verirsin çünkü, esnafını da düşünür atıyorum aynı yere aynı oto tamircisi için yer de yaparsın. Birbirimizi kandırmayalım!

  Birand duy sesimi!!! - muratcelik123

  Birand acaba böylesine büyük bir projenin bir kişinin iki dudağından çıkan bir çift sözden ibaret olduğu demokratik bir memleket biliyor mu? Hayır metro inşaatında çıkan tarihi eserleri "çanak çömlek" diye niteleyen ve yargı artık bizi "çanak çömlekle" oyalayamayacak diyen bir zihin dünyasından demokrasi beklemek tabiki çok şey beklemek olur. Adamlar 444 gibi önemli bir reformu toplumla hiç paylaşmadan (Bu arada toplumun yarısından fazlası AKPye oy vermedi) iki günde meclisten geçirdileri gibi bir gündede savaş tezkeresi çıkardılar. Birand efendi acaba böyle köklü değişikliklere yol açabilecek kararların toplumun yarısından fazlasını (toplumun yarısından fazlası AKPye oy vermedi) hiçesayarak bir iki günde uygulamaya alındığı bir demokratik memleket biliyor mu? Madagaskar (aşağılamak için söylemiyorum severim hatta madagaskarı) bile bizden çok daha demokratik bir rejime sahip artık. Resmen padişah gibi davranıyor Erdoğan çok eleştirdiği Es(a)d'dan ne farkı var? Zaten şimdide Hacivatla Karagöz gibi birbirlerini yiyorlar...

  Acaba - boguz

  M. Ali Birand şöyle yazmış: Bütün içtenliğimle söylüyorum, gelin bu defa farklı davranalım. Riyakarlık etmeyelim. Dün ilk yıkımıyla start verilen Dönüşüm Projesinden söz ediyorum. Sırf muhalefet etme adına, onbinlerce insanın hayatını kurtaracak bir projeyi sulandırmayalım. Unutmayalım ki ilk defa, en basit depremde dahi yıkılıp,altında kalanların ölmelerini engelleyecek bir proje başlatılıyor. Şimdiye kadar hiçbir siyasi iktidar böylesine cesur davranmadı. Hakkını verelim.

  acil testere - kayıPTalih

  Terörden(5 CAN)hayatını kaybeden canlardan sonra acele ile testere çıkaranların yalanı çok kısa sürüyor.Ölenlerin kalkıp kanımla neden siyaset yapıyorsun diyecek hali yok.Siyasi işlerinde VATANDAŞIN KANINI kullanıyorlar.Umursamazlar çünkü SANDIK HÜLLESİNİ BULMUŞLAR BİAT EDEN MEMURLARI DA VAR.CÜMLETEN EL FATİHA.

  ateş oyunu - kayıPTalih

  Çevresine aidiyet bağı içinde yaşayan insanları anladıklarını sonuçlarını gördüklerini hiç sanmıyorum.Sistemleri bu sorunlarını çözemeyen insanları tekrar topluma rehabilite edeceği çalışmaları yok.Bir anda kentsel dönüşüm diye kısa-uzun vadede sonuçları polisiye tedbirler ile çözeceğini düşünerek her zaman ki gibi umursamazca yapıyorlar,ateş oyunu kimi yakar seçim sandığında görmek istiyorum.Ama bu hesabı yapmışlardır.SANDIK GARANTİ OLMASA BU İŞLERE KALKAMAZLARDI.MİLLET DE BUNU ANLASIN ARTIK.

  CHP yerinde dönüşüm diyor - muratcelik123

  CHP aylardır yerinde dönüşüm yapılmalı muhtarlarda bu işe dahil edilmeli diyor ama dinleyen kim? AKP gene kendi müteahhitlerini zengin edecek. Erdoğan zaten memleketi "çiftliği" kendinide çiftliğin "ağası" zannediyor. Bu zihniyetle nereye kadar gidebiliriz?

  Büyük hizmet - mataman

  Deprem riski olan evlerin yikilip yerine depreme dayanikli evler yapilmasi büyük bir hizmettir. Binlerce canin kurtulmasinin karsiligi odenmez