Mahalleler 'site' oluyor

Mahalleler 'site' oluyor
Mahalleler 'site' oluyor
Türkiye'yi şantiyeye dönüştürecek kentsel dönüşüm projelerinde mahallelerin yerine 'site modeli' uygulanacak.

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerde 'site yapımına' ağırlık vereceklerini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, kendisine yönelik “çevre kanadının ihmal edildiği” şeklindeki eleştirileri kabul etmediğini belirtti.

Sadece şehircilik bakanı olmadığına işaret eden Bayraktar "hatta çevreci" bir bakan olduğunu vurguladı.

Bayraktar, kentsel dönüşümün çevre esaslı yürütüleceğini ifade ederek, yeni binalarda rüzgar ve güneş enerjisiyle yağmur suyundan istifade edeceklerini, bunları büyük ölçüde şart koşacaklarını kaydetti.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM EKOLOJİK ŞEHİRLERİ ARTIRACAK"

Kentsel dönüşüm sonrası ekolojik şehirlerin artacağını söyleyen Bayraktar, ekolojik şehirlerde "fauna ve floranın önde olacağını" belirtti.

Bayraktar, belirli bölgelerde endemik hayat kuracaklarını vurgulayarak, “Bölgede yetişen bitkileri oraya getirip, yetiştireceğiz. Hibrit araçlar getireceğiz. Buraya 'sadece elektrikli araç girebilir, bisiklet girebilir, fosil yakıt giremez' diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

SİTE YAPIMINA AĞIRLIK VERİLECEK

Kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerde site yapımına ağırlık vereceklerini aktaran Bayraktar, “Parklı, bahçeli site yapacağız. Yaşlılar bahçesinde oturacak kaynaşacak. Gençler parkında oynayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya standartlarında kişi başına 8, 10, 12 metrekare yeşil alan düştüğü bilgisin veren Bakan Bayraktar, yeni binalarda dünya standartlarının üzerinde, kişi başına 18 metrekare yeşil alan hedeflediklerini bildirdi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110942811094283

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tam Destek. - bipedfive

  Kentsel Dönüşüme karşı çıkanları anlamakta zorlanıyorum. Siyasi sebeplerle itiraz edenleri o izbe yerlerde bir yıl oturmaya davet ediyorum. Çankaya'da oturup kentsel dönüşüme karşı çıkmak kolay. Her türlü pisliğin, uyuşturucunun, fuhşun olduğu, güvenliğin sıfır olduğu Hıdırlık'ta ve yakınında oturanlara sormak lazım kentsel dönüşümü.

  BETON KAFA - HARAYDIN

  Beton mağaralara site diyerek bir tarih ve kültür öldürülüyor.Yapmayın bu kentsel dönüşüm değil sadece insanlığın müslümanlığın ranta feda edilmesinden ibaret.Bu ülkeye siteler değil par kenarında gökdelen apartmanlar ve bahçeli müstakil evler, köşkler, konaklar, kasrlar,yalılar gerekir.Mantık gayet basittir.100 ve 500bin m2 ve 1 ve 2 ve 5 ve 10 km2 ortada park ve meydan bırakacaksınız bu meydan ve kent parkın etrafını 33 ve 99 katlı gökdelenle saracaksınız.Bu gökdelenlerde 40m2lik yalnız yaşayanlar için evler olacak, yaşlı tıbbı ile uğraşan bölümler ve kreşler olacak.Müstakil evlerde yada kentin uydukentlerinde oturanlar işe giderken çocuklarını burada kreş ve anaokuluına koyacaklar çocuk dedesi ile burada görüşecek çocuğunu almaya gelen babasını anasını ziyaret edecek sonra evine gidecek.Tüm şehre açık park kenarlarına gökdelen yapmak başka site şeklinde beton mağaralarla insanları birbirinden ayırmak başka şeylerdir. şayet bu beton tapınaklardan çıkan insanların sokaklarda çiçek bahçeli müstakil evler arasında yürüyüş ve bisiklete binme ve çocukların sokaklarda oynamasına müsade etmezseniz bu beton tapınaklar herkesi ruh hastası yapar.Kimliksiz ve kişiliksiz yapar.Bırakın şu site mağara kültürünü ve mahalleye sahip çıkın. mahalle meydan park ve meydanda sosyal donatılar ve meydan park etrafında üç kenarda gökdelen apartman çevresinde müstakil bahçeli gül kokulu bahçeli müstakil evler, köşkler, konaklar, kasrlar,yalılar demektir.Kent ve rant kelimesini karıştıran okuma özürlüler beton mağara ile insan farkını anlayamazlar.Bu binalar ruh hastası röntgenci yetiştirmektedir.Birbirine yakın yapılan binalarda ruh hasta adayları birbirinin yatak odasını röntgenlemekle meşgul olacaklardır.Zorunlu röntgenlesinler diye teşhircilik yapan biri yüzünden kendi evinden kiraya çıkan biri olarak benden uyarması.İnsanlık ve müslümanlık getto sitelerde yaşanamaz.Bu kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm demektir.

  INSANLAR BUKADAR AYNI DEGILDIR - Anidya

  Insani yerlesimlerin ozunde herkesin istedigi ortami secmesi vekendi imkanlari icinde -( yani gunumuzdeki gibi ve cok defa de yanlis veya aldatici imrendirmelerle yasaminin sonuna kadar onu borclandirmayacak)- ve istedigi gibi ve fakat bilincli ve gorgulu olarak yasamasi one cikmali degil mi? Buna imkan yaratmak icin ise ona kaliplanmis yerlere siginmak ve nerede ve nasil yasayacagi medellenmis olarak sunmaktan sakinilmali derim. Zira insanlar bukadar ayni degildir. Hayvanlarin bile yemini arayanlariyla ahirda beslenenlerinin kalite farki oldugunu hatirlayalim. Zaten saglikli insani iliskiler ile ulasilacak mutluluk ta ayniliklardan degil de biribirini tamalayan farkliliklardan ve onlarin gizli ayrintilarinin kaynasmasinda dogar. Bunu iyi yetismis mimarlar cok iyi bilir. Yazinin basindaki resim de bunu anlatmiyor mu? Ustteki duvar gibi yerde mi yoksa asagidaki insan boyutlu mahallelerde mi yasamak ister insan? Iste bu boyut kaybolursa kavgalar artar ve de gercek insanin tabiatinda olan yardimlasmali komsuluklar yok olur.