Mahkeme ev sahibinin lehine karar verdi

Hükümetin enflasyon canavarıyla mücadelesine en büyük engel yargıdan geldi. Enflasyonun düşüşe geçmesiyle birlikte ev sahipleriyle sayıları 3.3 milyonu bulan kiracılar arasında sorunlar yaşanmaya başladı.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Hükümetin enflasyon canavarıyla mücadelesine en büyük engel yargıdan geldi. Enflasyonun düşüşe geçmesiyle birlikte ev sahipleriyle sayıları 3.3 milyonu bulan kiracılar arasında sorunlar yaşanmaya başladı.
Bunun nedeni de Türkiye'de kira kontratlarındaki artış miktarının genelde Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile sınırlandırılması. Özellikle nisan ayından bu yana TÜFE'nin düşük çıkması üzerine ev sahipleri, kiracılardan enflasyonun üzerinde artış yapmalarını istiyor. Kiracılar da buna karşı çıkınca, taraflar çoğunlukla mahkemelik oluyor. Yargıtay'ın bu konuda daha önce alınmış bir kararı bulunuyor. Bu karar uyarınca, kira artışlarında "Yıllık enflasyon oranı dikkate alınır. Ancak artırılmak istenen kira ile o bölgedeki diğer gayrimenkullerin kiraları arasında büyük uçurum varsa bu bilirkişi tarafından tespit edilir ve ortalama fiyat kabul edilir" deniyor.
Yargıtay, İstanbul'da İTO ve Devlet İstatistik Enstitüsü'nün belirlediği enflasyon rakamının ortalamasını baz alıyor. Aslında tüm sorun da burada başlıyor. Çünkü asliye hukuk mahkemelerinde görülen duruşmalarda genelde kira sözleşmeleri değil, bilirkişinin o bölgenin rayiç bedeli üzerine yaptığı çalışma baz alınıyor. Eğer eski kiracıysanız ve çevrenizde sizden daha yüksek fiyata oturanlar varsa kira da otomatik olarak yüzde 20-40 artabiliyor. Bu da hükümetin enflasyon hedefinin oldukça üzerinde bir rakam.
3.3 milyon kiracı var
Sayıları 3.3 milyonu bulan kiracılar, toplumun tüm kesimleri, enflasyonun düşeceğine inanmışken, yargının enflasyon hedefini delmesine bir anlam veremiyor. Kira artışı konusunda yaşanan sorunların temelinde kiralık konut sayısının az olmasının yattığını belirten emlak eksperi Ünsal İnanduğçar şunları söyledi: "Son bir yılda emlak fiyatları ve kiralar yüzde 100'e varan oranda arttı. Çünkü kredi faizleri çok düştü. Bankalardan 120 aya varan vadelerde konut kredisi almak mümkün. Yani aslında Türkiye'de gizli Mortgage var. İnsanlar kredi çekerek bir an önce ev alıyor. Bu nedenle şu anda piyasada daha çok satılık konut var. Kiralık konut sayısı çok az."
Bu durumda konutların yüksek fiyattan kiraya verildiğini vurgulayan İnanduğçar, "Konutunu eskiden kiraya vermiş olan ev sahipleri de mağdur oluyor ve dava açıyor. Böyle durumlarda mahkemeler bilirkişinin görüşlerine başvuruyor. Bilirkişi de bölgedeki diğer konutların rayiç bedeline göre kiranın artırılmasını öneriyor. Bu da kiraların kimi yerlerde yüzde 20-30 artmasına neden oluyor" dedi.