'Mahşer günü gelene kadar Kapalıçarşı bitmeyecek'

'Mahşer günü gelene kadar Kapalıçarşı bitmeyecek'
'Mahşer günü gelene kadar Kapalıçarşı bitmeyecek'
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

İSTANBUL - Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun (BDDK) bankalara Cumhuriyet ve ziynet altını satmasına izin vermesi büyük kuyumcuları rahatsız ederken Kapalıçarşı esnafı yüzyıllardır süre gelen çarşı kültürüne güveniyor ve altın ticaretinin İstanbul’daki adresinin değişmeyeceğini düşünüyor.
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, “Taslak hayata geçerse sektörden ekmek yiyen on binlerce kuyumcu zarar görecek. Bir nevi ekmeği elinden alınmış, ekmeğine göz dikilmiş olacak” derken Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, BDDK’nın kuyumcu odaları ve bankaları bir an önce toplantıya çağırması gerektiğini ifade etti.
20 yıllık Kapalıçarşı esnafı Hüseyin Tatar insanların bankalardan altınlarını aldıktan sonra bankaların fiyat politikasından dolayı gene Kapalıçarşı’da altınlarını bozduracaklarını ileri sürerek “Vatandaş bankadan aldığı altını geri bankaya vermek istediği zaman düşük bir fiyat ile karşılaşacak ve banka yerine altınını Kapalıçarşı’da bozduracak” dedi. Tatar sözlerini çarşının 600 yıla yakın tarihine atıfta bulunarak “Mahşer günü gelene kadar Kapalıçarşı bitmez” dedi.
Altın alım satımı ve hurda altın işi ile uğraşan Nazım Yılmaz ise “Bankaların nasıl ne kadarlık bir alım yaptıklarının bir önemi yok insanların belli alışkanlıkları var. Bu alışkanlıklar kolay kolay yıkılmaz” dedi. Pazarın her zaman ticaretin merkezi olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ne kararlar alındı kimler geldi geçti de Kapalıçarşı’nın canlılığı ölmedi. Kapalıçarşı’nın gene altın ticaretinin merkezi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Çarşıda kuyumculuk işi ile ilgilenen diğer bir esnaf Ferhat Tavukçu ise bankaların altını çarşıdan ucuza toplayıp müşteriye pahalıya satacağı görüşünde.

bigPara.com