Mais ve DOSS Dacia birleşiyor

Renault Grubu tarafından 1999 yılında yüzde 99 hissesi satın alınan Dacia'nın Türkiye'deki satış işlemlerini yürüten Dacia Otomobilleri Satış, Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (DOSSD Dacia), Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. (Mais) ile birleşme kararı aldı.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

İSTANBUL - Renault Grubu tarafından 1999 yılında yüzde 99 hissesi satın alınan Dacia'nın Türkiye'deki satış işlemlerini yürüten Dacia Otomobilleri Satış, Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (DOSSD Dacia), Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. (Mais) ile birleşme kararı aldı.
24 Eylül'de Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar tarafından tüm müdürlüklere gönderilen konuya ilişkin yazıda, iki şirketin tek çatı altında yaratacağı sinerjinin Mais ve Dacia'yı Türkiye'de daha büyük bir pazar payına ulaştıracağı vurgulandı. Birleşmenin yasal sürecinin 1 Ocak 2007 tarihine kadar tamamlanmasının hedeflendiği belirtilen yazıda, her iki şirketin de bu süre içindeki faaliyetlerini kendi tüzelkimliği altında yürütmeye devam edeceği belirtildi.
Yönetimde değişiklik
Yazıda, boş bulunan İstanbul Şube Müdürü kadrosunda halen satış ve şebeke müdürü olarak görev yapan Ertan Aydın'ın atandığı belirtilirken, Aydın'dan boşalan göreve de DOSSD Dacia Genel Müdürü Merih Tüzün'ün getirildiği ifade edildi.
Tüzün'ün yeni göreviyle genel müdürlüğü yönetim kurulu tarafından belirlenecek bir tarihe kadar birlikte yürüteceği açıklandı. Pazarlama müdürlüğü'nde bulunan Dacia Marka Yöneticisi kadrosuna aynı müdürlükte stratejik planlama ekip sorumlusu olarak görev yapan Orhan Çetin atanırken, şirketin birleşme sürecinin tamamlanmasından sonra satış ve şebeke müdürlüğü bünyesinde Dacia Satış Yöneticisi kadrosunun
oluşturulacağı, bu birimi de halen Dacia Satış ve Şebeke Müdürü olan Cem Solman ve ekibinin yöneteceği belirtildi. 1943 yılında Romanya'da uçak parçası üretmek üzere ilk atölyesini kuran Dacia'nın Renault ile işbirliği 1968 yılında başlamış 1999'da Dacia grup Renault markası yüzde 51 hissesinin Renault tarafından alınmasıyla farklı bir boyuta taşınmıştı. 2002'de ise Dacia hisselerin yüzde 99'u Renault kontrolüne geçti.
Hedef büyüttü
Romanya'daki endüstriyel dönüşüm tamamlandıktan sonra Dacia, Türkiye pazarında kendi sermayesiyle doğrudan yapılanmayı tercih etti. Bu doğrultuda, 17 Aralık 2002'de Dacia araçlarının ithalatını, dağıtımını, satış ve satış sonrası hizmetlerini üstlenecek Dacia Otomobilleri Satış, Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri Ltd. Şti. (DOSSD DACİA) kuruldu.
1 Mart 2006 tarihi itibarıyla DOSSD Dacia'nın yeni sermaye yapısı yüzde 50 MAİS, yüzde 50 Renault olarak adı da Dacia Otomobilleri Satış Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri Ticaret A.Ş şeklinde değiştirildi. Bu değişim sürecinin son halkası da 24 Ağustos'ta tüm müdürlüklere gönderilen yazıyla gerçekleşti. Mais ile tek çatı altına girmesi planlanan DOSSD Dacia'nın bu birleşmeyle Türkiye'deki pazar payını da önemli ölçüde artırması öngörülüyor.