Makine sanayinin ihracat hedefi 100 milyar dolar

Makine sanayinin ihracat hedefi 100 milyar dolar
Makine sanayinin ihracat hedefi 100 milyar dolar
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'deki makine sanayinin 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacağına inandığını söyledi.

Çağlayan, Eximbank yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, Makine ve Aksamları İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.
Bakan Çağlayan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, makine üretiminin bir ülkenin teknolojik gelişmişliğinin ve ekonomik bağımsızlığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Sermaye ve teknoloji yoğun üretim sürecinin bir parçası olan makine üretiminin diğer üretim dallarında atılım yapmanın ve dış ticaret dengesinin ülke lehine dönmesinin temel unsurlarından birisi durumunda bulunduğunu kaydeden Çağlayan, Türk makine sektörünün son yıllarda önemli bir ihracat artışı yakaladığını belirtti. Makine ihracatının toplam ihracat içerisinde de artan bir paya sahip olduğunu vurgulayan Çağlayan, ağırlıklı olarak Ankara , İzmir, Bursa ve Konya'da faaliyet gösteren sektörün 2008 yılında 10,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve sözkonusu yıl Türkiye 'nin Polonya ve Çin'den sonra makine ihracatını artıran 3. ülke olduğunu anlattı. 

228 ülkeye ihracat yapılıyor
2009 yılında yüzde 21 oranında azalan makine ihracatının bu yıl yeniden toparlanma sürecine girdiğini ve 9 aylık dönemde ihracatta yüzde 15'e yakın artış sağlandığını bildiren Çağlayan, şöyle devam etti:
“Stratejik bir öneme sahip olduğuna inandığımız bu sektörün daha da güçlenmesi ve dünya çapında markalar yaratması hepimizin ortak hedefidir. İhracatın yüzde 60'a yakın bölümünü Avrupa Birliği ve ABD 'ye gerçekleştiren sektör, bu potansiyel ve güce sahiptir. Bugün Türk makine sektörü, 228 ülkeye yaklaşık 10 milyar dolar ihracat yapacak güce kavuşmuştur. İhracat yapılan ülkeler arasında 'makine ülkesi' olarak bilinen Almanya'nın da bulunması, Türk makine sanayinin bulunduğu konumu göstermesi açısından önem taşımaktadır. Tıkır tıkır çalışan Türk makineleri, kalitesiyle, dünya standardıyla dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilmektedir. İhracat rakamları aynı zamanda niteliği ifade etmektedir. Artık ihracat yaptığımız ülkelerde 'Made in Türkiye' ibaresini taşıyan ürünler, kalite ve güven anlamına gelmektedir. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte tüm dünyada geçerli ve güvenilir bir marka yaratmanın önemi daha da artmaktadır. Makine sanayimizin 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacağına inanıyorum. Türkiye'nin makine sektöründeki ilkesi, 'satışla biten dostluk' değil, 'satıştan sonra başlayan dostluk' olacaktır.”

Turqum markası tescil edildi
Orta Anadolu İhracatçıları Birliğinin de, sadece makine sektörüne özel bir marka yaratma fikrinden yola çıkarak TURQUM markasını tescil ettirdiğine işaret eden Çağlayan, TURQUM'un yalnızca bir kalite markası değil, uluslararası standartlar rehberliğinde oluşturulan bir belgelendirme süreci olduğunu ifade etti. Markanın üretimden itibaren satış sonrası hizmetleri kapsayan geniş bir yelpazede alıcıya ürün güvencesi taahhüt ettiğini dile getiren Çağlayan, “Halen 11 firmamız sözkonusu TURQUM kalite işaretini ürünlerinde kullanmaya hak kazanmışlardır. 8 firmamızın ise başvuruları değerlendirilmektedir. Bu haliyle TURQUM çoğu KOBİ ölçeğindeki makine ve aksamları sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımıza markalaşma olgusunu ortak bir marka altında gerçekleştirebilme imkanı sunmaktadır” dedi.

Sektöre destek sürecek
Devlet Bakanı Çağlayan, sektöre destek olacak nitelikte kamuda yerli ürün kullanımının artırılmasının sağlanması için kamu alımlarında yerli ürünlere yüzde 15 oranında fiyat avantajının zorunlu olması konusunda bir çalışma yürüttüklerini de söyledi. 2007-2009 yılları ithalatında ortalama 25 milyar dolarlık ithalat kaleminin Türkiye'de üretiminin bulunduğuna dikkati çeken Çağlayan, şöyle konuştu: 

“Üretilen bu ürünler, dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilmektedir. İhraç edilen bu ürünlerin Türkiye'de tercih edilmesinin yolu, özellikle kamu alımlarında yerli ürünlere yüzde 15 fiyat avantajı sağlanmasıdır. Bu da, üretime, istihdama, ihracata büyük destek olacaktır. Ar-Ge desteği kapsamında da 2003-2009 döneminde, makine sektöründe 906 projeye destek sağlanmıştır. Bu desteklerden en önemlisi 50 metre kare fuar alanıyla ilgili sınırlamadan muaf olmalarıdır. Ayrıca 10 bin dolara kadar ilave nakliye desteği verilmektedir. Bu şekilde makine sektöründe ilave nakliye desteği de alabilen bir firma, 15 bin doları destek limitinin dışında ise ayrıca 10 bin dolar daha destek alabilmektedir.”

Eximbank kedileri
Bakan Çağlayan, makine sektörünün desteklenmesinde Eximbank'ın önemine de işaret ederek, sektöre yönelik uzun vadeli desteklerin Eximbank'ın genetik yapısı içerisine sokulması gerektiğini söyledi. Almanya'da ihracat finansman kuruluşu olan Hermes'in makine üreticilerine ciddi destekler sağladığını kaydeden Çağlayan, “Türkiye olarak ihracatın finansmanında Hermes benzeri yapıları kurmamız gerekmektedir. Böyle bir yapının kurulması, sadece makine sektörünün ihracatını değil, Türkiye'nin ihracatını artıracaktır. Biz de bu tür destekleri verirsek sektörü tutabilene aşkolsun” açıklamasında bulundu.

bigPara.com