'Makinelerin annesi' ilk kez şov yapacak

'Makinelerin annesi' ilk kez şov yapacak
'Makinelerin annesi' ilk kez şov yapacak
'Takım tezgâhları' 670 milyon dolarlık dev bir sektör olsa da tanıyanı az. Sektör ilk kez ekimde gövde gösterisi yapacak.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - ‘Takım tezgâhları’ dediğimizde, kulağa her ne kadar yabancı ve günlük hayattan uzak bir sektör gelse de, koca bir sanayinin olmazsa olmazı bu tezgahlar, tüm makinelerin yaratıcısı. Yani bu sektörün ürettikleri soframızdaki çatal bıçaktan evimizdeki ya da otomobilimizdeki her parçaya kadar aslında bir o kadar yakınımızda. Üstelik Türkiye ekonomisi için de 670 milyon dolarlık dev bir sektör. Dünyada 1800’lerde kullanılmaya başlanan ve ‘kullanım oranı ülke sanayiinde gelişmişliğin göstergesi’ olarak kabul edilen takım tezgâhlarının Türkiye’de gelişimi sessiz sedasız sürüyor. Yaklaşık 50 ülkeye 390 milyon dolarlık ihracat yapan sektör, bu yıl kabuklarını kırıyor ve ilk kez düzenlenecek MAKTEK Fuarı ile hem Türkiye içinde hem de Avrasya bölgesine tanıtılacak. Sektör, bu yıl yüzde 20 büyüme bekliyor.
20 yıldır faaliyette olan Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız, takım tezgâhlarının sanayi için önemine dikkat çekerek, başta otomotiv olmak üzere makine, makine yan sanayii, savunma sanayii, kalıpçılık, cam, tarım, inşaat gibi sanayinin her alanında kullanıldığını söyledi.
Takım tezgâhlarının kısaca ‘temel üretim makinesi’ olarak adlandırıldığını belirten Gamsız, “Sanayi ile bağlantısı olan her sektör takım tezgâhı kullanmak zorunda. Son 10 yılda sektör çok büyüdü. Özellikle geçen yıl kullanım adetlerinde rekor kırdı. Kullanım oranı yüzde 49 arttı” dedi. Kullanım oranının sanayideki büyümenin göstergesi olarak kabul edildiğinin altını çizen Gamsız, Türkiye’nin geçen yıl Fransa ve İngiltere gibi devleri geçerek Avrupa’da ilk üçte yer aldığını ifade etti. 

El işçiliğinin yerini aldı
Takım tezgâhlarının gelişimine de değinen Gamsız, şunları söyledi: “1980’lerde bilgisayara bağlı CNC tezgâhları çıktı. Bilgisayar ekranında ürünün tasarımı yapılıyor, animasyonu görülüyor ve makine aynısının kalıbını yapıyor. Eskiden bir işçi 100 parça işlerken, otomatiğe bağlandığında 1000 parça üretiliyor. Bu nedenle üretim kapasiteleri çok arttı. El işçiliği kalmadı artık. Kullanılan her üründeki ince işçilik CNC makinelerde çizilip çıkıyor. Bunlar sektörün yazılım teknolojisine giriyor. Bu yazılımları daha çok ABD ’den ithal ediyoruz. 80 bin kullanıcı ile bir araştırma yapılmış. Bu yazılımlar verimliliği yüzde 30 arttırıyor. Maliyetleri de yüzde 40 düşürüyor.”

40 milyar dolar dış yatırım hedefi
Makine sektörünün ilk 6 aylık rakamlarına bakıldığında geçen yıla oranla yüzde 10 büyüdüğünü belirten Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran da, “Türkiye ihracatı yüzde 3,4 artış gösterirken, biz üç katı bir artış yakaladık” dedi. Yeni teşvik paketinin sektöre olumlu yansıyacağını da kaydeden Dalgakıran, “5 yılda özellikle Uzakdoğu ve Avrupa’dan 40 milyar dolarlık dış yatırım bekliyoruz” dedi.

60 ülkeden 5 bin yatırımcı gelecek
Takım tezgâhlarının tanıtımı için ilk kez 2-7 Ekim arasında TÜYAP’ta MAKTEK Avrasya Fuarı düzenlenecek. TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarın yüzde 90’ının bir yıl öncesinden dolduğunu söyledi. 1000 firma ile 40 bin ziyaretçi beklendiğini belirten Ersözlü, “60 ülkeden 5 bin firma tespit ettik ve yöneticilerini özel olarak davet ettik. Şu anda sektörde satışlar durdu, herkes fuarı bekliyor. Fuar, satışları yüzde 25 arttıracak” dedi.

bigPara.com