'Maksat para değil, saygınlık'

Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, milletvekillerinin emekli aylıklarında artışa ilişkin düzenlemeyi para için değil, yasama organının saygınlığını korumak için istediklerini söyledi.

ANKARA - Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, milletvekillerinin emekli aylıklarında artışa ilişkin düzenlemeyi para için değil, yasama organının saygınlığını korumak için istediklerini söyledi.
Hasan Korkmazcan, Anayasa'nın 86. maddesine göre milletvekillerinin emekliliklerinin Emekli Sandığı ile ilişkilendirildiğini vurguladı. TBMM gündemindeki sosyal güvenlik reformuyla Bağ-Kur ve SSK'nın yanı sıra Emekli Sandığı'nın da ortadan kaldırılarak tek çatıda toplanacağını anımsatan Korkmazcan, Anayasa'nın milletvekillerine ilişkin hükümlerine rağmen, 'sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortası kanunu tasarısı'nda vekillere ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemesini eleştirdi.
Korkmazcan, bu durumu unutkanlığın ötesinde yasama organını umursamamak olduğunu ileri sürdü. Hasan Korkmazcan, Anayasa'nın gereğini yerine getirirken, emekli milletvekilleri arasındaki adaletsizliği gidermek istediklerini söyledi. Sosyal güvenlik reformuyla kalkan Emekli Sandığı'nın vekillerle ilgili görevlerinin yeni kurulacak sosyal güvenlik kurumuna devredilebilmesi için bir Anayasa değişikliği yapılması gerekecek.
Beş kategori var
Mevzuata göre, emekli vekiller emekli aylığı açısından beş ayrı uygulamayla karşı karşıya. Bunlar seçilemeyen emekli vekiller, milletvekilliğine devam eden emekli vekiller, 21. dönemden önce emekli olamayıp daha sonra borçlanarak emekli olanlar, 21. dönem sonrasında da emekli olamayıp hiç tazminat ve aylık alamayanlar, SSK veya Bağ-Kur'dan emekliyken milletvekili seçilenler olarak sıralanıyor. Bunlar arasındaki sorun 1270 YTL milletvekili tazminatının ödenmemesinde yaşanıyor. Halen vekillik yapan emekliler 7.6 bin YTL'lik vekil maaşı ve 3.5 bin YTL emekli aylığının yanı sıra 1270 YTL'lik vekil tazminatının da ödenmesini istiyor. SSK veya Bağ-Kur'dan emekliyken milletvekili seçilenler, 20 bin YTL fark ödeyerek, emekli aylığı almaya başlıyor. Ancak, bunlara 1270 YTL vekil tazminatı ödenmiyor. Bu grup da tazminat ödenmesini istiyor. Geçen yasama döneminde görev yapan ve çoğu genç olduğu için emekli olamayanlara ise şu an ödeme yapılmıyor.