Malezya para birimi çöküyor!

Malezya para birimi çöküyor!
Malezya para birimi çöküyor!
Bir zamanlar gelişmekte olan ülkelere model olarak gösterilen Malezya ekonomisi ciddi bir sarsıntı geçiriyor. son 18 yılın en kötü günlerini yaşayan Malezya para birimi Ringgit'te değer kaybı yıllık yüzde 20'ye yaklaştı. Uzmanlar Ringgit'in çökme riskinin büyüdüğüne dikkat çekiyor.

PEKİN - Japonya ve Tayland’da açıklanan büyüme verilerinde zayıflık dikkat çekerken, Malezya para birimi Ringgit çökme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. 

Geçen hafta son 18 yılın en kötü günlerini yaşayan Malezya para birimi Ringgit bugün de soluk alamadı. Malezya Ringgiti, dolar karşısında haftaya yüzde 1.2 değer kaybıyla başladı. Art arda 8 hafta değer yitiren Ringgit, Çin 'in devalüasyon adımlarının ardından kayıplarını artırarak geçen haftayı yüzde 4 düşüşle tamamlamıştı. 

Yatırımcılar, petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, Başbakan Necip Rezak hakkındaki yolsuzluk iddialarının etrafında yoğunlaşan siyasi belirsizliğin para biriminin ağır satış yemesine sebep olduğuna dikkat çekiyor.  Ekonomistler, satışların sürmesi halinde döviz rezervleri 100 milyar doların altına inen Malezya'nın para birimini daha fazla ayakta tutamayacağı uyarısında bulunuyor. 

Bu yılki değer kaybı yüzde 20'ye yaklaşan Malezya Ringiti, halihazırda Asya'nın en kötü performans gösteren para birimi durumunda (SADİ KAYMAZ/DHA)

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  Japonya

  ,

  Çin

  ,

  Bugün

  ,

  Asya

  ,

  Para

  ,

  petrol

  ,

  yolsuzluk

  ,

  siyasi

  ,

  Karşı