Mali af paketi torbaya döndü

Mali af paketi torbaya döndü
Mali af paketi torbaya döndü
Vergi ve SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik mali af paketi Meclis'e geldi. Tasarıya farklı maddeler de eklenince torbaya döndü.

Vergi ve SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin mali af paketi TBMM ’ye dün akşam saatlerinde geldi. Elektrik, su gibi borçların da yeniden yapıldırılmasına ilişkin paket 113 maddeden oluşuyor. İhtilaflı alacaklar, stok affı, trafik cezalarının silinmesi gibi birçok konuyu içeren tasarıda, referandum ve seçimlerinden kaynaklanan cezalara da af geldi.
 
Ayrıca Merkez Bankası ’na ‘mali ajanlık’ görevi verilmesine ilişkin bir maddedin de yer aldığı pakette, varlık barışında beyanda bulunup yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için yeni bir imkan sunuluyor. Bazı mahalli idarelerin borç ve alacak mahsubu da düzenlemenin içinde yer aldı. 

Tasarıda yeniden yapılandırmaya konu alacakların ait olduğu idareler, Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, il özel idareleri, belediyeler, SGK, belediye su ve kanalizasyon idareleri ile TEDAŞ, YURT-KUR, TRT , KOSGEB, TOBB ve OSB olarak sıralandı. 

Vergi, SSK primleri borçları, elektrik, su borçları dışında, YURT-KUR’un öğrenim ve katkı kredisi alacakları, TRT’nin elektrik enerjisi satış bedeli payı ve bandrol ücretlerinden kaynaklı alacakları, KOSGEB’in desteklerden kaynaklanan alacakları, TOBB’un ve bu birliğe bağlı odaların aidatlarından kaynaklanan alacakları, OSB’lerin elektrik, doğalgaz, su ve yönetim aidatlarından kaynaklanan alacakları, orman köylüleri ile bu köylülerce oluşturulan kooperatiflere Çevre Bakanlığı tarafından verilen desteklerden geri alınması gereken alacaklar paket içinde. 

Çalışma hayatında değişiklik var
Tasarıyla, SGK’ya prim borcu olanların temmuza kadar olan birikmiş prim borçları yeniden yapılandırılırken, çalışma hayatına birçok yenilik de getiriliyor. Bu yeniliklerin başında ‘çağrı üzerine çalışma, evden çalışma ve uzaktan çalışma’ modelleri geliyor. Her üç modelde de sözleşme yapılması mecburi tutulurken, evde çalışma modelinde kişinin üretttiği iş kadar ücret alması hakkına yer veriliyor. Üç modelde de, işçinin iş sağlığı ve güvenliğinden işverenin sorumlu olması öngörülüyor.  ANKARA / RADİKAL

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  TRT

  ,

  Merkez Bankası

  ,

  Referandum

  ,

  tobb