"Mali disiplin şart"

"Mali disiplin şart"
"Mali disiplin şart"
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, para politikaları konusunda uyardı.

Katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Yılmaz, "Bir sorun yok, fakat olabilir. Eski bir Fed başkanının bir sözü var. Merkez bankalarının görevi partinin doruğa ulaştığı, herkesin partiyle ilgili mutluluğun zirvesine çıktığı bir noktada işlerin daha da karışmaması için merkez bankasının şişeleri toplayıp herkesi evine rahat şekilde ulaştırması gerekir" diye konuştu.

"Şu an ortalıkta problem yok" diyen Yılmaz, "Kredi genişlemesine, cari açığa bakınca biz bu tempoda gidersek ileride başımıza bir sorun çıkabilir. Onun tedbirlerini almaya çalışıyoruz. İhtiyatlı ve dikkatli olmakta fayda var. Büyüyelim ama istikrarlı gidelim, yapmaya çalıştığımız bu. Aldığımız önlemler olası gelişmelere karşı tedbir niteliğinde. Biz ne yaptığımızı biliyorsak da muhatabımızın da ne yaptığımızı anlaması lazım. Kamuoyuyla temasın bir nedeni de bu" açıklamasını yaptı. 

Durmuş Yılmaz şöyle devam etti: "Siz faizi düşürüyorsunuz, öbür taraftan sıkılaştırmak diyorsunuz. Bu zihinlerde soru işareti yaratıyor. Yeni ortamda biz bir politika karışımı ortaya koyduk. Bu son tahlilde parasal sıkılaştırmadır diyoruz. Bunun için de konuşuyoruz, konuşmak zorundayız." (NTV)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Politika