Mali iştirakler de devleşecek

Koç Finansal Hizmetler, YKB'nin çoğunluk hisselerini satın aldığında bazı mali iştirakleri de bünyesine katmış olacak. Ancak diğer mali iştiraklerde de incelemelerini sürdüren Koç bu iştirakleri de bünyesine katarsa birçok sektörde lider konuma gelmiş olacak.

İSTANBUL - Koç Finansal Hizmetler, YKB'nin çoğunluk hisselerini satın aldığında bazı mali iştirakleri de bünyesine katmış olacak. Ancak diğer mali iştiraklerde de incelemelerini sürdüren Koç bu iştirakleri de bünyesine katarsa birçok sektörde lider konuma gelmiş olacak. Halen iki grubun mali iştiraklerinin durumu ise şöyle;
Yapı Kredi Emeklilik: 61.7 milyon YTL fon büyüklüğü ve yüzde 19.84 pazar payı ile sektörün lideri. Şirketteki sözleşme sayısı ise 78 bin 242 adet.
Koç Allianz Emeklilik: 21 bin 413 sözleşme sayısı ve yüzde 5.43'lük pazar payı ile sektörün dokuzuncu şirketi durumunda.
Yapı Kredi Sigorta: 294 milyon 422 bin YTL prim üretimi ve 685 bin 310 poliçe sayısı ile şirket 2004 Eylül verilerine göre 5.94 milyon YTL kâr elde etti.
Koç Allianz Sigorta: Eylül 2004'e göre gelirleri 324.5 milyon YTL olan şirketin net kârı 19.9 milyon YTL. Şirket aynı dönem 316.4 milyon YTL prim üretti.
Koç Portföy: 2003 yıl sonu verilerine göre şirketin yönettiği aktif büyüklük 1.68 milyar avro, net kârı ise 11 milyon avro oldu. 2004 Haziran verilerine göre ise 563 sözleşme sayısı ile yönettiği portföy değeri 3.06 milyon YTL.
Yapı Kredi Portföy: 2004 haziran verilerine göre şirketin yönettiği portföy değeri 2.16 milyon YTL, sözleşme sayısı ise 21.
Koç Factoring: 2003'ü 2 milyon avro kârla kapatan şirketin aktif büyüklüğü 161 milyon avro.


Büyütmek için tıklayınız

Yapı Kredi Factoring: 1 milyar 61 milyon dolar işlem hacimli şirketin aktif büyüklüğü 270 trilyon TL. Sektördeki payı yurtdışı işlemlerde yüzde 24, toplamda yüzde 11. Koç Leasing: 2003 aralık verilerine göre aktif büyüklüğü 161 milyon avro olan şirketin aynı dönemdeki kârı 40 milyon avro.
Yapı Kredi Leasing: 2003 aktif büyüklüğü 403.63 trilyon TL olan şirketin finansal kira gelirleri ise 271 trilyon TL.
'Karar yetkisi YKB'de'
Yapı ve Kredi Bankası, Çukurova Holding'in biten Turkcell hisselerini geri alma opsiyon hakkının uzatılması için kendilerine ulaşan bir talep olmadığı gibi, banka yönetim kurulunun aldığı bir karar bulunmadığını da açıkladı.
YKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çekinmez'in de imzaladığı açıklamada, YKB'nin varlık ve borcuna ilişkin tasarruf yetkisinin, bankaya ait olduğu vurgulanıp şöyle denildi: "Hangi sıfatla olursa olsun bu yetkisi olmayanların, değerlendirmesi kendi görüş ve arzularını yansıtır. Öte yandan, olayları izahta ve yorumda kullanılan ifadelerin sadelikten uzak ve hukuki mahiyeti ihmal eder içeriği de, farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sonuçta banka taahhüt ve varlıklarına ilişkin banka yönetimine ait yetkilerin kullanılmasında, hukuken yetkili olmayanların iznine tabii olunmayacaktır." YKB, satış koşulları hakkında bankaya iletilen hiçbir bir bilgi ve belge bulunmadığı gibi, taraflarla görüşme de yapılmadığı vurguladı.