Mali piyasalara mayıs darbesi

Mayıs ayı enflasyon verilerinin beklentilerin çok üzerinde çıkması, iki gündür toparlanma çabasındaki mali piyasalarda şok etkisi yarattı.

İSTANBUL - Mayıs ayı enflasyon verilerinin beklentilerin çok üzerinde çıkması, iki gündür toparlanma çabasındaki mali piyasalarda şok etkisi yarattı. Gün içinde 1.52-1.54 aralığında dalgalanan dolar kuru, verilerin açıklanmasının hemen ardından hızla 1.5880'in üzerine çıktı. Dolar serbest piyasada günü 1.5650 YTL'den, avro ise 2.0150 YTL'den tamamladı. Yabancıların son iki gündür alım yapması yüzünden dün yüzde 16.37'ye kadar gevşeyen gösterge faizi de yüzde 17.64'e fırladı. Yurtdışı borsalardaki olumlu havanın da etkisiyle perşembe gününden itibaren toparlanmaya başlayan İMKB, enflasyon verileri kapanıştan sonra geldiği için şoktan etkilenmedi ve haftayı 890 puan artışla 39 bin 285 seviyesinden kapattı.
ABD'de kısa vadeli faizlerin bundan sonraki seyrinde gösterge niteliği taşıyan istihdam verilerinin beklentilerin altında çıkması, ABD faizlerinin artışına ilişkin kaygıları yatıştırdı. ABD ekonomisine ilişkin rakamların gelişen piyasalar lehine yorumlanması, son iki gündür ABD'yle birlikte Brezilya ve Avrupa borsalarında da yükselişlere neden oldu. Yurtdışında hisse senedi piyasalarında görülen değer artışlarıyla birlikte iki gündür İMKB'ye de yabancı alımlarının geldiği belirtildi.
Bono piyasasında da önceki gün valörlü işlemlerle kendini belli eden yabancı alımları, dün de sürdü ve 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi yüzde 16.37'ye gevşedi. Ancak dün saat 16.30'dan sonra TÜİK tarafından mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte hem kurlarda hem de faizde sert yükselişlerin yaşandığını söyleyen para yöneticileri, "Uluslararası piyasalardaki toparlanma önümüzdeki haftada sürerse yüksek enflasyonun olumsuz etkisi azalabilir. İlk tepki sert oldu, ancak önümüzdeki hafta uluslararası piyasalar yönü belirleyecek" yorumunu yaptı.