Mali piyasalarda 'dövize endeksli' bozulma

Türk mali piyasaları uluslararası piyasalara ve yabancı yatırımcılara bağlı hareketini sürdürüyor. Dün sabah başta Avrupa borsalarındaki hızlı değer kaybını takip eden piyasalarda rekor düşüşler yaşandı.

İSTANBUL - Türk mali piyasaları uluslararası piyasalara ve yabancı yatırımcılara bağlı hareketini sürdürüyor. Dün sabah başta Avrupa borsalarındaki hızlı değer kaybını takip eden piyasalarda rekor düşüşler yaşandı. Sabah Nisan 2003'ten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.5840 YTL'ye çıkan dolar günü 2,3 YKr artışla 1,5650 YTL'den kapattı. Döviz piyasasındaki bozulmada yerli bankaların elinde bulunan ve döviz açık pozisyonlarını kapattıkları dövize endeksli kâğıtların 14 Haziran'da vadesi dolması da etkili oldu.
Bono faizleri ise kesintisiz çıkışını sürdürdü. 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi 0.62 puanlık çıkışla yılın zirvesi olan yüzde 17.05'e ulaştı. Sabah 36,405 puana gerileyen İMKB ise günü 271 puanlık çıkışla 38.132'den tamamladı.
Avrupa borsalarındaki düşüşün dün Türk mali piyasalarında moralleri bozduğunu ve yalnız yabancı değil yerli yatırımcıların da katılımıyla tüm piyasalarda rekor bozulma yaşandığını söyleyen para yöneticileri, öğle saatlerinde bu piyasaların artıya geçmesi üzerine Türk piyasalarında da benzer seyir izlendiğini açıkladı. Ancak akşam saatlerinde açıklanan dış ticaret verilerinin kötü çıkması sınırlı da olsa piyasalarda yeni bir bozulma yarattı.
Açık 2.2 milyar dolar
14 Haziran tarihinde dövize endeksli kâğıtların vadesinin dolacağını, bankaların ise Hazine'den vadesi dolan paralarını YTL cinsi alacaklarını belirten bir yetkili, "Yaklaşık 2-2,2 milyar dolarlık bir kâğıt piyasadan çıkıyor. Bu da aynı tutarda bir açık pozisyon anlamına geliyor. Bu nedenle son günlerde yerli bankalarında dövizde alımları var. Ayrıca yabancı bankaların ise fiyatları yükseltmeye çalıştıklarını görüyoruz. Açık kapatma çabaları böyle bir dönemde kurlar üzerinde ciddi baskı yaratabilir" diye konuştu.