Mali piyasalarda FED kâbusu

Türk mali piyasaları dış gelişmelere bağlı dalgalanma yaşıyor. Dün Fransa'daki AB referandumunun tedirginliğinin yanı sıra 3 Mayıs'taki ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımı kararı belirsizliği piyasaları sarstı.

İSTANBUL - Türk mali piyasaları dış gelişmelere bağlı dalgalanma yaşıyor. Dün Fransa'daki AB referandumunun tedirginliğinin yanı sıra 3 Mayıs'taki ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımı kararı belirsizliği piyasaları sarstı. En sert tepkiyi veren 688 puan düşüşle 27 Aralık 2004 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviye olan 23.853 puandan tamamladı. Gün içinde endeks 23.593'e kadar geriledi.
Borsacılar, yurtdışında gelişmekte olan ülke piyasalarından para çıkışı yaşandığını, içeride ise piyasayı destekleyen beklenti kalmaması yüzünden endekste sert düşüş yaşandığını söyledi.
3 Mayıs'ta FED'in hızlı faiz artırımı yapacağına ilişkin endişeler Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasalara talebi azaltmış görünüyor. Öte yandan Fransa'da mayıs sonunda yapılacak AB referandumunun sonucu da Türk mali piyasaları tarafından yakından izleniyor. Referandumda özellikle Türkiye'nin olası AB üyeliğine karşı olanların anayasa referandumunda hayır oylarını artırmasından endişe ediliyor.
Bu iki belirsizliğin Türk mali piyasaları üzerinde baskı oluşturduğunu belirten borsa çevreleri, faiz ve dövizdeki hareketin de moralleri bozduğunu söyledi.
Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onur Aydın, iki gündür yaşanan düşüşün ABD'de bulunan şirketlerin olumsuz kâr beklentilerinin Amerika'da ekonominin yavaşlaması yönündeki görüşleri desteklediğini belirtti.
Aydın, Türkiye cephesinde ise makroekonomik göstergelerin olumlu olmasına rağmen göz ardı edildiğini aktardı. 2004'ün ağustos ayından bu yana 24 bin 800 desteğinin iki gündür kırıldığını söyleyen Aydın, bunun desteğin kırıldığının göstergesi olduğunu ancak haftaya satışların bu kadar yoğun olmayacağını kaydetti.
Yabancı dolar aldı
Yabancıların gelişmekte olan piyasalardaki pozisyonlarını azaltması dün iç piyasada faiz ve döviz üzerinde de baskı yarattı. Dün paritenin yanı sıra yabancıların alımlarıyla yaşanan yükselişle gün içinde 1.3850 YTL'ye ulaşan dolar bu seviyelerden gelen yerli yatırımcıların satışlarıyla geriledi. Buna karşın dolar günü 0.2 YKr yükselişle 1.3730, avro ise 1.6 YKr artışla 1.7680 YTL'den kapattı.
27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi ise 0.3 puan yükselişle günü yüzde 17.57 seviyesinden kapattı.
Kısa vadede uluslararası sermaye hareketlerinden Türk mali piyasalarının da nasibini alacağını söyleyen bir bankacı, "Parite ve yabancı işlemleri dövizin seviyesini belirleyecek. Şimdilik yabancılardan çok yoğun satış yok. Ancak FED ve Fransa'daki referandum tedirgin ediyor" dedi.