Mali piyasalarda 'güçlü dolar' korkusu

ABD Hazine Bakanı John Snow'un 'güçlü dolar' açıklaması, dolara destek verdi. Snow'un dün akşam saatlerinde gelen açıklamasıyla uluslararası piyasalarda dolar, avro karşısında 1.3053'e kadar yükseldi.

İSTANBUL - ABD Hazine Bakanı John Snow'un 'güçlü dolar' açıklaması, dolara destek verdi. Snow'un dün akşam saatlerinde gelen açıklamasıyla uluslararası piyasalarda dolar, avro karşısında 1.3053'e kadar yükseldi. Doların avro karşısında değer kazanmasıyla hızlı bir geri çekilme kaydeden paritenin hareketi, yurtiçi piyasalarda da etkili oldu. Döviz, kapanışa yakın yapılan işlemlerle dolar, YTL karşısında 1.400'ü aştı.
ABD Hazine Bakanı Snow, dün akşam yaptığı açıklamada 'güçlü dolar politikasına devam edileceğini' söyleyerek "Bu yıl, işgücünde ve büyümede artış bekliyoruz, ancak fiyatlar kontrol edilmeli" dedi. Snow'un ifadesi, ABD'de faiz artışının devam edeceğine yönelik beklentileri kuvvetlendirdi.
Dolar, faiz gevşedi
Dün, piyasalarda dikkatler, ABD'den gelecek iki veriye yöneldi. İstihdama yönelik verilerden tarım dışı sektörlerde aralık ayı istihdam artışı, beklentilerin altında kaldı. Diğer veri olan haftalık işsizlik başvuruları ise tahminlerin üzerinde çıktı. Bu iki verinin, piyasalarda kaygı yaratan 'agresif faiz artışı olasılığı'nı zayıflatması, gelişmekte olan piyasalardaki fon çıkışını tersine döndürdü. FED sarsıntısını en fazla hisseden borsaların başında gelen Brezilya borsası, dün yüzde 1 artış kaydetti.
Yurtiçi piyasalarda da yabancı işlemleriyle hızlı bir tırmanış kaydeden faiz ve döviz kurunda geri dönüş yaşandı. FED'in faiz sinyaliyle kuru ve faizi zıplatan 'yabancı işlemleri' bu kez ters yönlü işledi. İşlem hacmi düşük olmakla birlikte döviz talebi etkisini yitirdi; zaman zaman ağırlık kazanan yabancı satışlarıyla dolar, gün içinde 1.3690 YTL'ye kadar geriledi. Ancak Snow'un açıklamasıyla hareketlenen paritenin etkisi ise bankalararası piyasada yapılan işlemlere yansıdı. Bankalararası piyasada, geç saatlerdeki işlemlerde dolar, YTL karşısında 1.400'ü aştı.
Bono piyasasında da son iki günde yabancı satışlarıyla yüzde 20.70'e kadar yükselen bileşik faiz, dün 0.24 puan düşüşle günü yüzde 20.48'den kapattı. "Yabancı işlemleriyle yükselen dolar ve faiz, yine yabancı işlemleriyle geriye geldi" diyen bir piyasa uzmanı, dün bono piyasasındaki işlemlerde de yabancı müşterilerin alıcı olduğunu söyledi.