Mali piyasalarda rekor bozulma

İç ve dış belirsizliklerdeki artış Türk mali piyasalarını sarsıyor. ABD faizine ilişkin belirsizlik Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışını destekliyor.

İSTANBUL - İç ve dış belirsizliklerdeki artış Türk mali piyasalarını sarsıyor. ABD faizine ilişkin belirsizlik Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden fon çıkışını destekliyor. İçeride ise politik gerginliğin yanı sıra Danıştay'a düzenlenen saldırının etkisiyle sinirler gerilmiş durumda. Yüksek enflasyon ve cari açığın yanı sıra artan erken seçim beklentisi başta yabancıların Türk piyasasından çıkışını destekliyor.
Dün de ağırlıklı yabancı alımlarıyla dolar günü 1.1 YKr artışla 1.4790 YTL'den, avro ise 2.3 YKr çıkışla 1.8990 YTL'den tamamladı. Tahvil piyasasında ise faiz sabah yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 15.53'e tırmandı. 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi 0.44 puan çıkışla yüzde 15.41'ye ulaştı. Düşüşünü sürdüren İMKB ise 795 puanlık düşüşle yılın en düşük seviyesi olan 39.643'e geriledi.
Para yöneticileri dış piyasalar ve özellikle iç siyasi gerginliğe bağlı olarak piyasalardaki bozulmanın devam edebileceini söylüyor. ABD'nin faiz artırımı belirsizliğini korunurken, sırada Japonya ve Avrupa'nın olabileceğini söyleyen bir bankacı, bu ortamda Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden çıkış yaşandığını belirterek şöyle konuştu; "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği gibi iyi bir hikâyesi var. Ancak bunun için hükümetin planlı hareket etmesi ve yüzünü Batı'ya dönmesi gerekiyor. Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırı ve sonrasında artan siyasi gerginlik moralleri çok bozdu."
Dünya borsaları da tepetaklak
ABD faiz artırımının süreceği korkusu dünya borsalarında düşüşe neden oldu. İMKB'nin de bundan nasibini aldığını söyleyen bir yetkili, "İMKB 38.500-39.000 ana desteğine iniyor. 38.000'in altında ise tehlike başlar" dedi.